Kanal Tedavisi Fiyatları 2023 | Kanal Tedavisi Nedir?
kanal tedavisi fiyat

Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal tedavisi fiyatları hakkında bilgi almadan önce, dikkate almanız gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Kanal tedavisi fiyatlarının belirlenmesinde röntgen kontrolleri, dişin sağlık durumu ve kaç kökün etkilendiği gibi faktörler önemlidir. Tedavi sonrası ise uygulanması planlan tedavi yöntemleri fiyatları etkilemektedir. Türk Diş Hekimliği Birliği tarafından her yıl güncellenen bir fiyat listesi bulunmaktadır.

Kanal tedavisi fiyatları da bu liste doğrultusunda belirlenmektedir. Kanal tedavisi, dişin ciddi şekilde hasar görmesi veya enfekte olması durumunda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi ile amaç, diş kaybını engellemek ve ağrı, hassasiyet gibi sorunları çözmektir. Kanal tedavisi hakkında bu kısa bilgimizden sonra işte merak edilen diğer detaylar !

TDB 2023 Kanal Tedavisi Fiyatları

Dişte oluşan iltihap ve diş çürüğü sebebiyle diş ağrısı ve diş hassasiyeti yaşayan kişiler, kanal tedavisi ile bu şikayetlerini giderebilmektedir. Diş kökünün iltihap durumu veya kaç diş kökünün bu iltihaptan etkilendiği kanal tedavisi fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Her yılın başında TDB 2023 kanal tedavisi fiyatları belirlenmektedir. Fiyatlar şu şekildedir ;

TDB KANAL TEDAVİSİ 2023 FİYATLARI2023 KDV Hariç2023 KDV Dahil %10
Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç)₺1.336,36₺1.470,00
Kanal Tedavisi – İki Kanal (Dolgu Hariç)₺2.009,09₺2.210,00
Kanal Tedavisi – Üç Kanal (Dolgu Hariç)₺2.750,00₺3.025,00
Kanal Tedavisi – İlave Her Kanal İçin₺740,91₺815,00
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – Tek Kanal (Dolgu Hariç)₺1.395,45₺1.535,00
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – İki Kanal (Dolgu Hariç)₺2.068,18₺2.275,00
Periapikal Lezyonlu Dişte Kanal Tedavisi – Üç Kanal (Dolgu Hariç)₺2.859,09₺3.145,00
Süt Dişi Kanal Tedavisi₺1.709,09₺1.880,00
Açık Apeksli Dişte Kanal Tedavisi (Her Kanal İçin – Dolgu Hariç)(Pansuman Ücretleri Hariç)₺3.659,09₺4.025,00
Tek Kökte Kök Ucu Rezeksiyonu (Kanal Tedavisi ve Dolgu Hariç)₺2.909,09₺3.200,00
İki Kökte Kök Ucu Rezeksiyonu (Kanal Tedavisi ve Dolgu Hariç)₺3.450,00₺3.795,00
Üç Kökte Kök Ucu Rezeksiyonu (Kanal Tedavisi ve Dolgu Hariç)₺3.950,00₺4.345,00
Hemiseksiyon (Kök Amputasyonu – Kanal Tedavisi Hariç)₺1.268,18₺1.395,00
Kanal Pansumanı (Seans Başı)₺336,36₺370,00
Kanal İçi Hazır Post Uygulaması (Metal) (Dolgu Ücreti Hariç)₺931,82₺1.025,00
Kanal İçi Fiber Post Uygulaması (Dolgu Ücreti Hariç)₺1.868,18₺2.055,00
Kanaldan Kırılmış Materyal Çıkartılması₺1.900,00₺2.090,00
Kanalda Perforasyon Tamiri (MTA vb.)₺1.000,00₺1.100,00
TDB KANAL TEDAVİSİ FİYATLARI 2023

Kanal Tedavisi Fiyat

Kanal tedavisi hakkında kişilerin aklına bir çok soru gelebilmektedir. Bu gibi sorulardan bazıları ise tek diş kanal tedavisi ne kadar gibi sorular olabilmektedir. Bu gibi durumlarda diş iltihabının kaç diş kökünü etkilediğini öğrenmek gerekmektedir. Aynı zamanda, bu durumu öğrenilmesi için ise, ağız içi röntgen ve göz ile muayene kanal tedavisi fiyat için önemlidir.

Kanal tedavisi sonrası diş restorasyonu için kişinin uzun yıllar kullanabileceği bir tedavi yöntemi seçmek önemlidir. Genellikle kanal tedavisi sonrası metal destekli porselen kaplama, zirkonyum kaplama veya zirkonyum destekli porselen diş kaplama tedavisi uygulanmaktadır. Dişe Kanal tedavisi fiyat verilirken bu işlemlerinde tedavinin içerisinde olması maliyetlerin artmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Kanal tedavisi ihtiyacınız varsa buraya tıklayarak ücretsiz muayene ve röntgen hizmetimiz ile randevu alabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Kanal Tedavisi Nedir?

Dişe kanal tedavisi için, dişin ciddi şekilde hasar görmesi veya enfekte olması durumunda uygulanan bir diş tedavi yöntemidir. Bu işlem, dişin kök kanalındaki enfekte olan pulpu çıkarmayı, bölgeyi temizleyip dezenfekte etmeyi ve ardından doldurup kapatmayı içermektedir. Tıbbi terimi endodonti olarak bilinmektedir.

Diş siniri canlı bir dokudur. Bu canlı doku hasar görmesi veya iltihap kapması durumunda çeneye yayılan ağrılar görülmesi olağandır. Diş çekimi yapılmadan ağrı durdurulması kanal tedavisiyle mümkündür. Bu durumda enfekte olan dişin durumu, kurtulup kurtarılamayacağı ancak ve ancak muayene ile mümkündür.

Kanal Tedavi Nasıl Yapılır?

kanal tedavisi fiyat

Dişe kanal tedavisi belli prosedürleri içeren, dikkat ve profesyonellik gerektiren bir diş tedavisi türüdür. Ayrıca, kanal tedavisi nasıl yapılır? sorusunun cevabına gelecek olursak;

  • Lokal anestesi altına tedavi uygulanmaktadır.
  • Kanal tedavi uygulanacak olan dişe bir delik açılmalı ve çıkarılması gereken iltihaplı doku temizlenmelidir.
  • Kök kanalları temizlendikten hemen sonra kanal dolgusu genişletilmeli ve şekillendirilmelidir.
  • Genişletilen boşluğa materyaller yerleştirilmeli ve kanal kapatılmalıdır.
  • Kanal tedavisi eğer, birden fazla seans uygulanılacak ise, geçici dolgular ile seanslar tamamlanmalıdır.
  • Son adım olarak kanal tedavisi uygulanan diş için seçilen diş kaplamasıyla doğal görünüme ve fonksiyonel olarak kullanıma uygun olarak hazırlanmaktadır.


Kanal Tedavisi Sonrası Beklentiler

Tedavi sonrası, tedavi edilen dişte geçici olarak bazı rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Bu durum normaldir ve genellikle ağrı kesicilerle kontrol altına alınmaktadır. İşlem sonrasında, iyileşmeyi takip etmek ve tedavinin başarısını değerlendirmek için bir kontrol randevusu planlanmalıdır.

Kanal Tedavisi Sonrası Çene Ağrısı

Kanal tedavisi sonrası çene ağrısı, nadiren görülen bir durumdur. İşlem sırasında çevredeki dokuların geçici olarak iltihaplanması veya uzun süre ağzın açık tutulması çene ağrısına neden olabilmektedir. Kanal tedavisi sonrası soğuk kompres uygulamak, ağrıyı hafifletmede etkili bir yöntemdir. Ayrıca, ağrı kesicileri kullanmak da yardımcı olabilmektedir. Eğer çene ağrısı şiddetli ve dayanılmayacak hale gelirse, derhal kontrol randevusu planlanması gerekmektedir.

Ayrıca İlginizi Çekebilir: Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Yaşayanlar İçin 5 Etkili Çözüm


Sıkça Sorulan Sorular

Kanal tedavisi sonrası diş üstüne basamama neden olur?

Tedavi sonrasında geçici bir hissizlik veya hassasiyet yaşanabilmektedir. Ancak, normalde bu durum zamanla düzelirmekte ve diş üzerine basma işlevi geri kazanılmaktadır.

Kanal tedavisi sonrası ağrı neden oluşur?

Kanal tedavisi sonrası ağrı genellikle işlem süreci, iltihaplı doku, işlem sonrası komplikasyonlar ve geçici dolgular gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır. Ağrı genellikle zamanla azalır ve iyileşme süreci boyunca geçer. Ancak, şiddetli veya uzun süren ağrılar durumunda randevu planlaması yapılmalıdır.

Kanal tedavisi sonrası yemek nasıl yenir?

Kanal tedavisi sonrasında, tedavi bölgesindeki hassasiyet nedeniyle ilk birkaç saat boyunca sıcak, soğuk ve sert yiyeceklerden kaçınılması gerekmektedir. Daha sonra, tedavi bölgesindeki hassasiyet azalacağı için normal bir şekilde yemek yiyebilirsiniz.

Kanal tedavisi sonrası zonklama neden yaşanır?

Kanal tedavisi sırasında kullanılan kesici aletler, dişi çevreleyen dokulara zarar verebilmektedir. Bu durumda, dokularda tahriş oluşabilmekte ve şiddetli zonklama hissi yaşanabilmektedir. Bu nedenle, kanal tedavisi sonrası zonklama hissiyle karşılaşırsanız, diş hekimiyle randevu planlanması gerekmektedir.

Kanal tedavisi sonrası şiddetli ağrı neden yaşanır?

Kanal tedavisi sonrasında şiddetli ağrıya nadiren rastlanır. Eğer tedavi sonrası şiddetli ağrı yaşıyorsanız, bu durumun bir enfeksiyon veya komplikasyon belirtisi olabileceğini düşünerek hemen doktora başvurulması önerilmektedir.

Kanal tedavisi sonrası diş fırçalama nasıl yapılmalıdır?

Kanal tedavisi sonrasında dişlerinizi normal şekilde fırçalayabilirsiniz. Ancak, tedavi bölgesindeki hassasiyet nedeniyle nazik olmanız ve yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanması gerekmektedir.

Kanal tedavisi fiyatları, diş kliniği tedavi gerekliliği ve diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Genellikle tek kanallı veya çok kanallı dişlere yapılan kanal tedavisi arasında fiyat farkı görülmektedir. Detaylı bilgi ve kesin fiyatlandırma için iletişime geçebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.