Seramik Diş Teli - Dentallaid

Seramik Diş Teli

Dentallaid » Seramik Diş Teli

Seramik braket, porselen diş teli olarak da bilinmektedir. Dişler çoğu zaman güzeldir fakat kendi aralarında uyumsuz bir görünüme sahip olabilir. Çarpaşık ya da ayrık olarak tanımlanan diş yapısına sahip kişiler diş teli tedavisi görmek isteyebilmektedir. Seramik braket diş tedavisi, çarpaşık ve ayrık dişlerin düzgün formuna kavuşması için kullanılan bir diş teli malzemesidir.  Günümüzde kullanımı yaygınlaşmıştır çünkü ağızda metal diş teline kıyasla daha estetik durur. Seramik braket, diş dokusunun renginde üretilir bu nedenle seramik braket tedavisi gören kişilerin ağzında diş telinin olup olmadığı pek belli olmamaktadır.

Seramik Braket Nedir?

Metal braket diş tedavisi, seramik braket diş teli üretilene kadar en çok kullanılan ve tercih edilen braket çeşidiydi. Günümüzde ortodontik seramik braketler çokça tercih edilmektedir. Braket, diş üzerine özel bir yapıştırıcıyla yapıştırılan minik plaklardır. Seramik braketler, dişlerle aynı yapıya sahip porselen malzemelerden üretilmektedir. Diş üzerine hafif baskı uygulayarak dişlerin normal formunu kazanmasını sağlar.

Seramik Braket Diş Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Seramik braket diş teli tedavisine başlamak için öncelikle alanında uzman bir ortodonti hekimine muayene olmanız gerekmelidir. Bunun için Dentallaid Diş Kliniğini tercih edebilirsiniz. Alanında uzman ortodonti hekimleri ile seramik braket diş teli tedavisine başlayabilir, sağlıklı ve estetik diş görünümüne sahip olabilirsiniz. Seramik braket uygulaması, diğer braket uygulamaları ile aynı işlemlerden oluşur. Öncelikle ortodonti uzmanı, dişteki bozuklukları tespit eder. Diş teli takmadan önce ağızdaki bozuklukları giderir. Bu bozukluklar; çürük, dolgu, gömülü diş ve benzeri şeyler olabilmektedir. Dişlerden ölçü alınarak kişiye özel seramik braketler üretilmektedir. Sonrasında bu braketler özel yapıştırıcı yardımıyla dişlerin üzerine yapıştırılmaktadır. Peki, braket tedavisi ne kadar sürer? Tedavi süresi, tedavi alan kişinin dişlerinde bulunan sorunlara bağlı olarak şekillenir. Tedavi süreci, 12 ila 24 ay süresince tamamlanır.

Seramik Braket Diş Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Seramik braket diş tedavisi, dişlerinin görünümünden rahatsız olan ya da dişlerinin formundan dolayı sağlıksal sıkıntılar çeken herkese uygulanabilen bir tedavidir. Fakat porselen braketlerin daha kırılgan bir yapıya sahip olması nedeniyle çocuklar için pek tercih edilmemektedir. Seramik braket kullananlar genellikle görünüm kaygısı nedeniyle seramik diş teli tercih eder. Estetiksel kaygısı olmayan hastalar, metal braket telini tercih edebilmektedir.

seramik braket diş teli tedavisi

Seramik Braket Diş Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Diş teli tedavisine başlamadan önce en çok kafa karıştıran soru; ‘’Seramik braket mi, metal braket mi?’’ sorusudur. Seramik braketin tedavi süreci metal braketle aynıdır. Fakat kullanılan malzemeler gereği iki braket arasında farklılıklar mevcuttur. Gelişen teknoloji ile birlikte seramik braketler, metal braketler kadar sağlam bir yapıya sahiptir. Sağlam ve estetik görünümü nedeniyle tercih edebileceğiniz bir diş teli çeşididir. Porselen braketler diş tonunun renginde tasarlanır bu nedenle dişler üzerinde kalan yiyecek artıklarının görülmesi ve temizlenmesi daha kolaydır. Bunun yanı sıra porselen diş telleri tedavi aşamasında ve sonrasında herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmaz.

Seramik Braket Diş Tedavisi Sonrası Süreç Nasıldır?

Seramik braket diş tedavisine öncelikle üst çenede bulunan dişler ile başlanılmaktadır. Bu tedavi, ortodonti uzmanı tarafından yapılan aylık kontroller ile devam eder. Birkaç ay sonra alt çeneye de seramik braket takılmaktadır. Seramik braket diş tedavisi sonrası bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Bunlardan ilki, sert ve kabuklu yiyecekleri tüketmemektir. Aynı zamanda besinlerin ufak lokmalar halinde tüketilmesi, asitli ve yapışkan gıdalardan uzak durulması ve çekirdeği bulunan yiyeceklerin çekirdeklerini çıkartıktan sonra tüketilmesi gerekir. Bunlara dikkat etmemek braketlerin kopmasına yol açabilmektedir. Peki, braket çıkınca ne yapmalı? Tel tedavisi sonlandıktan sonra braket çıkar fakat pekiştirme tedavisi devam eder. Ortodonti uzmanı bu aşamada, hastanın dişlerinin arkasına ince koruyucu tel yerleştirir. Bu tedavi aşaması da tamamlandıktan sonra düzenli aralıklarla diş hekiminize diş kontrolüne gitmelisiniz.

Seramik Braket Diş Tedavisi Fiyatları 2022

Seramik braket fiyatları, tedavinin yapıldığı kliniğe ve diş hekimine göre değişmektedir. Ortodonti tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilir, bizlerle iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz..


WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.