Dental Radyoloji ve Görüntüleme Nedir? - Dentallaid

Dental Radyoloji ve Görüntüleme

Dentallaid » Dental Radyoloji ve Görüntüleme

Diş hekimlerinin temel tanı yöntemi olan dental radyoloji ve görüntüleme; ağız ve diş sorunlarının teşhisinde ve tedavi planında kullanılmaktadır. Özellikle teşhis ve tedavi için değil tedavi sonrası aşamalar için de kullanılabilirler. Diş kliniklerinde çokça kullanılan bir teknolojidir. Ağız röntgeni olarak da bilinen bu teknoloji özellikle diş tedavisinin en önemli gereksinimlerindendir.

Dental Radyoloji ve Görüntüleme Nedir? 

‘’Dental radyoloji nedir?” ya da “dental görüntüleme nedir?’’ gibi sorular sıkça sorulur. Tanımı yapmak gerekirse; ağız ve diş ile ilgili sorunları olan hastaların teşhis ve tedavisinde kullanılan bir teknolojidir. Diş hekimleri, dental radyoloji ve görüntüleme teknolojileri sonucunda ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemleri 3 boyutlu olarak görüntüleme ve tanı koyma imkanına sahip olur. Ayrıca bu terim; birbiriyle ilişkili bir ağız ve diş teknolojisine işaret eder.

dental radyoloji dental görüntüleme istanbul diş kliniği

Dental Radyografi ve Dental Tomografinin Farkı Nedir?

Bu ikisi arasındaki fark, dental radyografinin 2 boyutlu, dental tomografinin ise 3 boyutlu görüntü vermesidir. Dental tomografi, dental radyografiye nazaran ağız ve diş hakkında daha doğru ve detaylı bilgi elde etme imkanı sunmaktadır. Dentallaid Diş Kliniği, Dental radyoloji ve görüntüleme merkezi olarak bilinebilmektedir. Gelişmiş dental radyoloji ve görüntüleme teknikleri ile sağlıklı dişlere kavuşmanızı sağlar.

Dental Röntgen Cihazı Nedir?

Hastanın tedavi aşamasında uygun tedaviyi uygulamak için dental radyoloji ve görüntülemede kullanılmaktadır. Kısacası hastanın ağız içini ve ağız dışının görüntülerinin alınmasında kullanılan cihazdır.

Dental Röntgen Çeşitleri Nelerdir? 

Dental röntgen çeşitleri, ağız içi ve ağız dışı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ağız içi dental röntgenler; diş köklerini incelemek, ağzın çevresindeki kemikleri incelemek, için kullanırlar. Ayrıca ağız içerisindeki boşlukların varlığını tespit etmek ve hastanın diş sağlığı hakkında bilgi almaya yararlar. Ağız dışı röntgenlere kıyasla daha detaylı bilgi verebilmektedir. Hastanın gömülü dişlerinin konumunun tespiti ve ağız içinde oluşması muhtemel tümörleri tespit etmek için kullanılırlar. Dentallaid Diş Kliniği, uzman hekimler, gelişmiş diş teknolojisi ile tercih edilen bir diş sağlığı merkezidir. Dental radyoloji ve görüntüleme işlemleriniz için Dentallaid Diş Kliniği ile iletişime geçebilirsiniz. Böylelikle alanında uzman hekimlerle tanışarak tedavi olabilirsiniz. Dentallaid, gelişmiş tedavi ve teknolojisiyle her zaman hastalarının memnuniyetini önemser.


WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.