Laminate Veneer - Dentallaid

Laminate Veneer

Dentallaid » Laminate Veneer

Ağız bakımını ihmal etmeye ya da genetik hastalıklara bağlı olarak kişilerde, diş ve diş eti problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu durum kişiye hem sağlıksal hem de estetiksel olarak olumsuz yansır. Diş sararmaları, yıpranmaları ya da diş eti problemleri kişide görülebilmektedir Buna bağlı olarak kişiler, estetikten uzak bir ağız yapısına sahip olabilirler. Günümüzde diş tedavileri ve estetiği çok gelişmiştir. Laminate veneer bu gibi sorunlara karşı en çok tercih edilen diş estetiği uygulamalarından biridir.

Laminate Veneer Nedir?

Peki Laminate veneer ne demek? Öncelikle bu kavram, İngilizceden Türkçeye geçmiş diş hekimliği terimidir. Laminate, yaprak haline getirmek anlamını taşır. Peki, veneer ne demek?  Veneer, kaplama anlamına gelmektedir. bu tedavi, gülüşünüzü olumsuz etkileyen bazı diş bozuklukları için muhteşem bir çözümdür. Yaprak diş kaplaması olarak bilinen tedavi genellikle estetik gülüş tasarımı uygulamalarında tercih edilmektedir. Kırık, lekeli veya sararmış dişlerin onarılması için uygulanan bir estetik tedavi işlemidir. Özellikle ön dişler için tercih edilmelidir. Yaprak porselenler ince bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ışığı geçirerek doğal bir diş görünümü sağlarlar. Dişleri bu denli estetik gösteren uygulama laminate veneer sağlıklı mı? Bu işlem dişlere zarar vermez. Ancak, işlem sonrası çıkarılırsa dişe zarar verebilmesi mümkündür. Çünkü yaprak diş kaplaması, dayanıklıdır ve dişlere çok sağlam bir şekilde monte edilmiştir. Yapılan işlemin çıkartılması dişleri yıpratabilmektedir.

Laminate Veneer Nasıl Uygulanır?

laminate veneers laminate veneer nedir laminate veneer fiyatları

Uygulama yapılmadan önce hastanın detaylı diş muayenesi yapılmalıdır. Diş muayenesi esnasında hastanın ihtiyacı olan tedaviler belirlenecektir. Sonrasında dişlerin ön kısmına şekil verilerek kaplama uygulanması için hazır hale gelecektir. İşlemler esnasında hastanın acı hissetmemesi için hastaya lokal anestezi uygulanır. Özel bir kalıp yardımıyla dişlerin ölçüsü alınır. Bu ölçüye göre laminate veneer birkaç gün içerisinde hazırlanır. Uygulama öncesi hastanın diş etlerinde herhangi bir müdahaleye gerek olup olmadığı belirlenir. Eğer varsa tedavi edilecektir. En son aşama, yapıştırma aşamasıdır. Kişiye özel hazırlanan bu kaplamalar dişlere yapıştırılır.  İşlemi ortalama 2-3 seansta tamamlanır. Dişteki kırıklar veya renk sararmaları şikayetiyle tedavi yaptıranlar çoğu zaman bu işlemden memnun kalırlar. 

Kimlere Uygulanır?

Laminate vaneer; özellikle ön dişlerde meydana gelen sararma, kırık veya çatlak problemlerine sahip herkesin yaptırabileceği bir uygulamadır. Fakat bazı durumlarda bu işlem uygun olmayabilir. Kişinin; tırnak yeme, kalem ısırma, diş gıcırdatma veya çene sıkma gibi alışkanlıkları varsa laminate veneer tedavisi kişiye uygun değildir. Aynı zamanda alt çenenin önde olması, dişlerde kapanış bozukluğunun olması durumunda da laminate veneer tedavisi uygulanmaz. 

Laminate Veneer Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Özellikle ‘’Laminate veneer ömrü ne kadar?’’ sorusunun cevabı bu tedavinin en önemli avantajlarından biridir. Laminate veneer, oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle uzun süreli kullanıma açıktır. Dişlerdeki kırık ve çatlakların oluşturduğu kötü görünümü kapatır. Hastanın daha estetik bir diş görünümüne kavuşmasını sağlar. Aynı zamanda ince bir yapıya sahip oldukları için ışığı geçirerek doğal bir görünüme sahiptirler. Yani, dışarıdan dişleriniz doğal bir şekilde orantılı ve beyaz gözükür. Tedaviyi yaptıranların yorumları hep olumludur çünkü bu işlemin dezavantajları çok sınırlıdır. Laminate veneer ve implantlar arasında karşılaştırma çok yapılır. İmplant, artık kurtarılamayacak ölçüde çürüyen, kırılan ya da hasara uğrayan dişin çekilerek yerine yeni dişin yerleştirilmesidir. Çok daha zahmetli ve uzun süren bir işlemdir. Dişler çekilmeden uygulanır. Eğer dişleriniz kurtarılabilecek haldeyse bu işlemi tercih etmeniz önerilir. 

Tedavi Sonrası Süreç Nasıldır?

Tedavisi sonrası ağız bakımınıza dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra sert yiyecekler yemekten kaçınmalısınız. Ayrıca işlemi yaptırdıktan sonra çıkarttırmak dişlerinize hasar vereceğinden ağız bakımınızı ve diş hekimi kontrollerinizi aksatmamalısınız. 

Laminate Veneer Fiyatları 2022

Laminate veneer fiyat 2022 yılında ne kadar? Bu tedavinin fiyatları, dişleriniz için gerekli olan işlemlere, gittiğiniz diş kliniğine ve diş hekimine bağlı olarak değişmektedir. Sağlıklı gülüşlere kavuşmak, alanında uzman hekimlerden Estetik diş fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilir, bizlerle iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.


WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.