20 Yaş Diş Cerrahisi - Ne Kadar Sürer? - Fiyatı Nedir? -Dentallaid

20 Yaş Diş Cerrahisi

Dentallaid » 20 Yaş Diş Cerrahisi

Yirmilik dişler, yirmi yaş dişi olarak bilinirler. Ağızda çıkan son yetişkin dişleridir. Ağızın en arkasında iki altta, iki üstte olacak şekilde çıkar. Genellikle 17-25 yaş aralığında çıkmaktadır. Ağızın en arka kısmında yeteri kadar alan olmadığı için gelişmeleri ve ortaya çıkmaları zordur. Bu sebeple ortaya kişiyi rahatsız edecek bazı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Diş ve diş eti iltihabı, gömülü yirmilik diş veya diğer dişlerin hasara uğraması yirmilik dişlerin yetersiz alanda gelişmeye çalışmasına bağlı olarak gelişebilmektedir. 20’lik diş çekimi olarak da bilinen yirmi yaş diş cerrahisi, çekimi bu tip hastalıkları tedavi eden bir diş hekimliği alanıdır.

20 Yaş Diş Cerrahisi Nedir?

20 yaş diş cerrahisi; yirmi yaş dişlerinin kişide oluşturduğu rahatsızlıkları tedavi eder. Bu rahatsızlıklar; ağrı, iltihap, diş hasarı ya da çürümesi olabilir. Buna bağlı olarak eğer uygun görülürse 20 yaş diş çekimi yapılmaktadır. ‘’20 yaş dişini hangi bölüm çeker?’’ sorusunun cevabı diş hekimi veya çene cerrahıdır.  Yirmi yaş diş çekimi, tecrübe ve yetenek gerektiren bir işlemdir. Diş hekimi gömülü 20’lik diş varsa onu tespit etmek veya yirmilik dişin ne durumda olduğunu görmek için hastanın ağız röntgenini çeker.

20 Yaş Diş Cerrahisi Nasıl Uygulanır?

Hangi durumlarda 20 yaş diş ameliyatı yapılır? Yirmi yaş dişinin neden olduğu belirlenen; diş etinde şişlik, 20’lik diş ağrısı, yemek birikmesi, enfeksiyon ya da diş eti problemleri sonucunda yirmilik diş çekimi yapılmasına karar verilir. İşlemin kimin yapacağı konusunda işlemin zorluğu belirleyici olacaktır. Gömülü, yarı gömülü ya da dişlerde sıkışıklık yapan yirmilik dişlerin çekilmesi diş hekimleri tarafından tavsiye edilmektedir. Diş hekimi, yirmilik dişlerin durumunu görmek için hastasının ağız röntgenini çekerek yirmilik diş tedavisine başlar.

Yirmilik dişlerin nasıl çekileceği röntgen sonuçlarına bağlı olarak belirlenecektir. Doğru açıyla çıkmış olan ve dişleri sıkıştırması sebebiyle çekilmesi gereken yirmilik dişler, normal diş çekimi işlemi ile çekilebilirler. Bu işleme, ameliyatsız 20 lik diş çekimi denilmektedir. Bunun yanı sıra eğer yirmilik dişler gömülü haldeyse ya da yamuk çıkmışsa ameliyat gibi cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir. Yirmilik dişin gömülü olduğu ve köklerinin de çene kemiğine girmiş olduğu durumlarda diş hekimi, yirmilik dişi parçalara bölerek çeker. Bir diğer tedavi yöntemi ise diş etinin kesilerek yirmilik dişin çekilmesi işlemidir. Yirmi yaş diş çekimi ne kadar sürer? Yirmilik yaş diş ameliyatı, lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyatın ne kadar süreceği; kaç tane diş çekileceğine ve dişin yapısına göre değişmektedir.

Yirmi yaş diş cerrahisi 20 lik diş çekimi 20 lik diş çekimi

20 Yaş Diş Cerrahisi Kimlere Uygulanır?

Yirmilik diş ağrısına sahip olan, yirmilik diş nedeniyle dişleri sıkışan, gömülü yirmilik dişlere sahip olan ve yirmilik diş sebebiyle diş eti iltihabı yaşayan herkes yirmi yaş diş çekimi tedavisi alabilir. Yirmilik dişler 17- 25 yaş aralığında çıktığı için genellikle bu yaşlarda ve sonrasında tedavi olunur.

20 Yaş Dişinin Çekilmesinin Avantajları Nelerdir?

Gömülü yirmilik dişler, diş eti üzerinde ağrı ve şişlik oluşturur. Bunun yanı sıra yirmilik diş grupları çürümeye daha meyillidirler. Dolayısıyla çürük dişler de kişide ağrı oluşturabilirler. Yirmilik dişler, üçüncü azı dişi olarak sıkışık bir alanda gelişmeye çalışır. Bu durumda da diğer dişleri sıkıştırır ve dişler üzerinde çarpıklıklara sebebiyet verebilmektedir. Yirmi yaş diş çekimi sayesinde tüm bu sağlıksal sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Diş Çekildikten Sonra Süreci Nasıldır?

20 lik diş çekimi sonrası geçici kanama, şişlik ve morarmalar görülebilmektedir. Bu gibi durumlar oldukça normal ve geçicidir. Ameliyattan sonra ilk iki saat boyunca yemek yemek ve bir şeyler içmek sınırlı olmalıdır. Bunun yanı sıra ağzı şiddetli çalkalamamak ve sigara tüketimini asgariye indirmek önemli detaylardandır. 20 yaş diş çekimi sonrası yorumlar baz alındığında genellikle bu tip şikayetler görülmüştür. Fakat bilinmelidir ki tüm bu süreç, tedavi ve iyileşme sürecinin bir parçasıdır.

20 Yaş Diş Çekim Fiyatları 2022

20 yaş diş çekimi fiyat bilgisi almak isteyenler Dentallaid Diş Kliniği ile iletişime geçebilir. Alanında uzman çene cerrahları ve diş hekimleri ile hizmet veren Dentallaid Diş Kliniği; yirmilik diş çekimi tedavisinde de sizin yanınızda.


WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.