Ortodonti Diş Tedavisi - Dentallaid

Ortodonti Diş Tedavisi

Dentallaid » Ortodonti Diş Tedavisi

Ortodonti, bir diş hekimliği branşıdır. Hastaların en çok gittiği branşlardan biridir. Bu nedenle ‘’Ortodonti ne yapar?’’ sorusu akıllara çokça gelebilir. Ortodonti kelimesi Fransızca kökenlidir. Fransızcada ‘’Orthodontie’’ olarak geçen kelime Türkçeye ‘’Ortodonti’’ olarak çevrilmiştir. ‘’Orthos’’ düz, doğru anlamına gelir. ‘’Odont’’ ise diş anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bu kelime, diş düzeltme mesleği anlamına gelir. Bu alanda uzmanlaşan diş hekimlerine ise ortodontist denir. Peki, diş hekimi ve ortodonti uzmanı nedir? Ortodonti uzmanı, diş hekimliği uygulamalarının yanı sıra diş ve çene yapısını ilgilendiren her türlü hastalığı tedavi edebilmektedir. Peki ortodonti nedir, ne demek, fiyatları nedir?

Ortodonti Nedir?

Diş ve çene uyumunun bozulması sonucu oluşan hastalıkların tedavi edildiği diş hekimi branşına ortodonti denir. Diş ve çenede doğuştan ya da sonradan meydana gelen tüm hastalıklarla ilgilenmektedir. Bir ortodontist, diş formunun bozuk olması(çarpaşık ya da ayrık), çenede şekil ve işlev bozuklukları olması, çenede yapısal bozukluklar olması ve çene kisti oluşması durumunda rol oynar. Teşhis ve tedavi sürecinde yer alır.

Ortodonti Diş Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ortodonti tedavisi, birkaç adımdan oluşur. İlk adım, bir ortodontist tarafından muayene olmaktır. Muayene esnasında uzman hekimi hastanın ağız ve çene yapısını inceler. Genellikle röntgen teknolojilerinden yardım alır. İkinci adım ise teşhis ve tedavinin belirlenmesidir. Muayene sonuçlarına göre teşhis konularak, uygulanacak tedavinin aşamalı olarak planlanması gerekmektedir. Son adım ise teşhise göre tedavinin başlamasıdır. Ortodonti tedavisi ne kadar sürer? Tedavi süresi, teşhis konulan hastalığa bağlı olarak değişmektedir. Bu tedavide sık kullanılan yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir; hareketli apareyler, sabit apareyler, lingual braket ortodonti tedavisi, invisaling tedavisi ve ortognatik cerrahi tedavisi.

Ortodonti Diş Tedavisi KİMLERE UYGULANIR?

Dişlerinde kayma, aralık ve çarpıklık, çene birleşmemesi, çene yamukluğu, gömülü diş, çene darlığı gibi sorunlara sahip olan herkes bu tedaviyi görebilmektedir. Yani çene ve diş ile alakalı tüm sıkıntılarınızda Dentallaid Diş Kliniğinde yer alan uzman ortodontistlerden randevu alabilir, muayene olarak tedavi sürecinize başlayabilirsiniz. Ortodonti tedavisi için en uygun yaş aralığı 9-14’dür.

ortodonti uzmanı nedir fiyatları diş teli tedavisi

Tedavinin Avantajları Nelerdir?

Diş, çene ve her ikisinde oluşan sağlıksal problemlerle ilgilenen ortodonti diş tedavisi olmanın birçok avantajı vardır. Normal formdan uzak dişler çiğneme fonksiyonunu gerçekleştirirken de daha fazla efor sarf eder. Bu nedenle tedavi, dişlerin çiğneme fonksiyonunu iyileştirir. Düzgün dişler, düzgün hijyen anlamına da gelmektedir. Yamuk dişleri yeteri kadar iyi temizleyemeyebilirsiniz. Diş eğriliği ortadan kalktıktan sonra daha hijyenik bir ağza sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla bu durum diş sağlığınızı da olumlu etkileyecektir. Yamuk çene veya diş estetik olarak da kötü bir görüntü sunar. Kişi tedavi sonrası kendinizi daha iyi hissedebilmekte, özgüveninizi daha yüksek tutabilmektedir.

Diş Tedavisi Sonrası Süreç Nasıldır?

Ortodonti diş tedavisi sonrası düzenli olarak diş hekiminize kontrole gitmeniz gerekir. Dişte ve çenedeki gidişatın düzenli takibi önemlidir. Bir diğer önemli şey ise ağız bakımıdır. Düzenli olarak ortodontik diş fırçası ile dişlerinizi fırçalamalı, diş ipi kullanarak diş arası atıkları temizlemelisiniz. Ayrıca, ağız bakımı, dişlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacağı gibi tedavi sürecini de olumlu etkileyecektir. Diş bakımı kadar yiyecek tüketimi de önemli ve tedavi sonrasını etkileyici bir faktördür. Sert, kabuklu ve yapışkan yiyecekleri asgari düzeyde tüketmeye özen göstermelisiniz. Lokmalarınızı küçük parçalar halinde, diş braketlerinizi zorlamayacak şekilde ayarlamalısınız.

Ortodonti Diş Tedavisi Fiyatları 2022

Ortodonti tedavisi fiyatları, ağzınızdaki hastalıkların ve yapı bozukluklarının derinliğine göre değişmekle beraber hangi hastanede, doktorda tedavi olduğunuza bağlı olarak değişmektedir. Sağlıklı gülüşlere kavuşmak, alanında uzman hekimlerden Ortodonti tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilir, bizlerle iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz..


WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.