İmplant Sonrası Buz Tedavisi Ne Kadar Sürer?
implant sonrası buz tedavisi

İmplant Sonrası Buz Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kişilerin dişleri gerek yaşın ilerlemesi, genetik oluşan faktörler veya travmatik sebeplerle kaybedilmektedir. Ağız ve çene cerrahisinde kullanılan implant yapay diş kökü sayesinde kaybedilen diş yerine implant diş tedavisi uygulanarak kişilerin diş fonksiyonlarını kaybetmesi önlenebilmektedir. Bir çok kişininde merak ettiği konulardan birisi olan implant tedavisi yapıldıktan sonra neler yapılmalıdır? veya İmplant sonrası buz tedavisi ne kadar zaman kullanılmaktadır? Gibi sorular kişiler arasında çokça sorulmaktadır.

İmplant yapay diş kökü tedavisi, çekilen ya da herhangi bir sebeple yitirilen dişlerin yerine uygulanmaktadır. Aynı zamanda implant tedavisi çene kemiğine titanyumdan oluşan bir yapay diş kökü yerleştirilmesiyle yapılan işlemdir. Görünüş ve doğal duruşu ile estetik yönden de fark yaratan implant dişler, eski konforlu diş fonksiyonların kullanıldığı günlere dönmek mümkün olabilmektedir. Tabi bu işlemi tercih eden kişilerin endişeleri ve kafalarından soruların oluşması doğal bir süreçtir. Cerrahi bir işlem olmasından dolayı bu süreç sonrası dikkat edilmesi gereken bazı durumlar olabilmektedir.

İmplant Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

  • İmplant sonrası buz tedavisi şişlik ve morarmalar meydana gelmemesi için uygulanması gerekmektedir.
  • Sigara ve alkol tüketimi belirli bir süre durdurulmalıdır. Sigara ve alkol tüketimi iyileşme sürecini uzattığı için işlem sonrası bir ay kadar kullanılmamalıdır.
  • Sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Operasyon sonra 2 saat boyunca bir şey yiyip içilmemelidir. Çok soğuk veya çok sıcak yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Sert ve yapışkan yiyecekler bölgede yaralanma ve kanama riski yaratabileceği için ilk 3 – 10 tüketilmemelidir. Bunların yerine yumuşak olan yoğurt çorba kivi dondurma püre ve süt gibi yiyecek ve içecekler tercih edilmelidir.
  • Herhangi travmaya sebep olabilen darbe ve zorlamalardan uzak durulmalıdır. Buna fiziksel aktivitelerde dahildir. Cerrahi işlemden sonraki günlerde yoğun egzersizlerin kan basıncı arttırmaktadır. Bu durumdan dolayı kanamalara sebep olabilmesi sebebiyle uzak durulmalıdır. Bunun yerine hafif tempolu yürüyüş tercih edebilirsiniz.
  • Ağız temizliğine dikkat edilmelidir. İşlemden sonraki 24 saat gargara önerilmemekle beraber sonraki dönemlerde gargara kullanılması temizlik ve hijyen bakımından tavsiyemizdir. Bunun için ağız gargarası kullanılabileceği gibi ılık tuzlu suda kullanılabilir. İmplant uygulanan bölgeye dikkat edilerek diğer dişler fırça ile temizlenmelidir. Tedavinin uygulandığı bölgelere ise steril pamuklu bez veya gazlı bez ile temizlenmeli ve enfeksiyondan korunmalıdır. İmplant yapılan bölge iyileşene kadar ya da porselen dişler takılana kadar bu işlemler tekrar edilebilir. Sonraki dönemlerde diş fırçası ve diş ipiyle hekiminizin önerdiği gibi temizliğe devam edebilirsiniz.

Buz Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir ?

implant sonrası buz

Tedavi sonrası ilk günlerde sızıntı şeklinde kanamalar görülmesi mümkündür. İmplant diş tedavisi sonrasında şişme ve sızlama gibi problemlerin önüne geçmek için implant sonrası buz tedavisi uygulanmalıdır. İşlem sonrası ilk 3 gün buz tedavisi uygulamak tedavi sağlığı açısından önem taşır. Şişlik veya morarma olmaması için implant sonrası buz torbası 2 – 3 dakikada bir tedavi bölgesine uygulanmalıdır.

Soğuk yanma hissiyatı oluşmaması için 8 – 10 dakika dinlendirilmelidir. Göz altlarında veya yanaklarda şişlik meydana gelmemesi için buz kompresi bu bölgelere de uygulanabilmektedir. Tedavinin ilk günlerinde tükürükte kan görülmesi gayet normaldir. Çok fazla tükürmeye çalışmamak ve ağzı çalkalamamak tedavi sağlığı açısından önem taşır. Önerdiğimiz gibi yiyecek içecek tercihine ve buz tedavisine devam etmeniz tedavi sağlığı açısından yeterlidir.

Tedavi sonrasında ilerleyen günlerde bölgede kanama meydana gelirse steril bir bez yardımıyla kanamayı durdurmak yeterli olacaktır. Doktorun verdiği antibiyotik ve ağrı kesicilerin kullanılması gereklidir. Enfeksiyon oluşumunun engellenmesi için antibiyotik kullanılması ve ağız içi hijyen tedavi başarısı için önem taşımaktadır.

İlginizi çekebilir : İmplant sonrası beslenme nasıl olmalı ?

Eğer implantınızla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki formu doldurup kliniğimizde ücretsiz muayene ve konsültasyon imkanından yararlanabilirsiniz. Ayrıca implant tedavisi ve diğer merak ettikleriniz için bizi 7/24 arayabilirsiniz, aklınıza takılan tüm soruları hekimlerimize sorabilirsiniz.

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.