Lingual Diş Teli - Görünmez Ortodonti - Dentallaid

Lingual Diş Teli – Görünmez Ortodonti

Dentallaid » Lingual Diş Teli – Görünmez Ortodonti

Modern tıp ve teknolojinin ortak çalışmasıyla, diş teli tedavileri giderek daha etkili ve estetik hale gelmektedir. Lingual diş teli, ortodonti alanındaki son dönemin en büyük yeniliklerinden biridir. Bu tedavi yöntemi, insanların gülüşlerini düzeltirken sosyal yaşantılarını olumsuz etkilemeden tedavi olmalarına olanak tanır. Lingual diş teli, görünmez diş teli olarak da bilinmektedir. Peki, tam olarak lingual braket nedir? Görünmez diş teli kullananlar memnun mu?

Lingual Diş Teli Nedir ?

Lingual diş teli, dişlerin arka yüzeyine yerleştirilen ve böylece dışarıdan görünmez olan özel bir ortodonti tedavi şeklidir. Geleneksel diş tellerine nazaran, lingual diş telleri daha estetik bir alternatif sunar. Lingual braket tedavisi, hastaların günlük yaşamlarını sürdürmelerine engel olmadan dişlerini düzeltme imkanı sunar. Tedavinin etkinliği ve görünmezliği, giderek daha fazla insanın tercih etmesine yol açmaktadır.

Görünmez Diş Teli Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Lingual braket tedavisi, hastanın diş hekimi tarafından diş ölçümünün alınmasıyla başlamaktadır. Alınan ölçü, diş laboratuvarına gönderilmektedir. Alınan diş ölçüleri, hastaya uygun ve özel braket oluşturmak için kullanılmaktadır. Özel braketin oluşması ortalama altı hafta sürmektedir. Braket oluştuktan sonra ortodonti uzmanı, hastanın dişlerinin arka kısmına braketi yapıştırır. Lingual diş teli tedavi süresi ortalama 18-36 ay arasında sürebilmektedir. Bu süre, dişlerin yapısına ve bozukluğun derecesine bağlıdır.

Lingual Braket Diş Tedavisi Kimlere Uygulanır?

görünmez diş teli

Lingual diş teli tedavisi, genellikle her yaş grubundan insana uygundur. Özellikle görünür bir diş teli takmak istemeyen yetişkinler ve gençler için ideal bir seçenektir. Ayrıca, karmaşık diş problemleri yaşayan kişiler de lingual braket tedavisinden fayda sağlacaktır. Tedaviye uygunluğunuz, diş hekiminiz tarafından yapılan bir değerlendirme sonucunda belirlenmelidir. Dentallaid Diş Kliniği’nden randevu alarak lingual braket diş tedavisinde uzmanlaşmış hekimlere muayene olup tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Lingual Ortodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Lingual ortodonti, diğer tedaviler gibi dışarıdan gözükmezler. Bunun yanı sıra dişin arka yüzeyinde bulundukları için tedavi süreci dişin ön kısmından daha net bir şekilde gözlemlenmektedir. Görünmez diş teli tedavisi, her yaş grubuna uygulanabilmekte ve herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmamaktadır. Lingual ortodonti kişiye özel tasarlandığı için tedavi boyunca yaşanabilinmesi olumsuz durumlar, minimuma inmektedir.

Lingual Diş Teli Kullananlar Memnun Mu?

Tedavi sürecinde yenilen yiyeceklere dikkat edilmesi gerekir. Lingual braket tedavisi gören hastalar; kabuklu, sert veya yapışkan besinleri tüketmemesi gerekir. Lingual ortodonti tedavisine başlamadan önce en çok merak edilen sorulardan biri; ‘’Lingual diş teli konuşmayı etkiler mi?’’dir. Günümüzde kullanılan lingual braketlerin boyutu küçültülmüştür bu nedenle hasta, konuşurken daha az zorluk çeker. Ağızda tel nedeniyle oluşan yaraların iyileşmesi, tükürük salgılama miktarının düşmesi ve dildeki tahrişlerin azalması hastanın konuşmasını olumlu etkiler. Bu süreç 1-2 hafta sürebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Lingual diş teli takmak acı verir mi?

Görünmez braket tedavisi, geleneksel diş tellerine nazaran daha az rahatsızlık verir. Ancak braketlerin ve tellerin yerleştirilmesi ilk başta hafif bir rahatsızlık hissine neden olabilmektedir.

Tedavi ne kadar sürecek?

Görünmez braket tedavi süresi, dişlerin düzeltilmesi gereken duruma bağlı olarak değişecektir. Ortalama olarak 18 ila 36 ay arasında sürebilir.

Tedavi sonrası retainer kullanmak gerekiyor mu?

Evet, tedavi sonrası elde edilen sonuçları korumak için retainer kullanımı önerilmektedir. Retainer, dişlerin istenilen pozisyonda kalmasını sağlar.

Tedavi sırasında hangi yiyeceklerden kaçınılmalıdır?

Tedavi sürecinde sert ve yapışkan yiyeceklerden kaçınılması önerilir. Bu tür yiyecekler, braketlere zarar verebilir.

Diş telleri nasıl temizlenmelidir?

Lingual diş telleri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenebilir. Ayrıca, diş hekiminizin önerdiği temizlik ürünlerini kullanmanız da önemlidir.

Tedavi maliyetleri nedir?

Görünmez diş teli tedavi maliyetleri, tedavi süresi, karmaşıklık düzeyi ve bölgeye göre değişebilir. Dentallaid Diş Kliniğiyle iletişime geçerek uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.


WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.