Endodonti - İstanbul Diş Kliniği - Mecidiyeköy Diş KliniğiDentallaid

Endodonti

Dentallaid » Endodonti

Endodonti, latince bir kelimedir. Latince bir kelime olduğu için ‘’Endodonti ne demek?’’ sorusu sıkça merak edilir. Endo, iç anlamına gelmektedir. Donti kelimesinin Türkçe karşılığı ise diştir. Yani endodonti, iç diş anlamına gelir. Peki, endodonti bölümü ne iş yapar?  Diş hekimliğine ait bir uzmanlık dalı olan endodontı, dişin iç kısmıyla ilgili hastalıklarla ilgilenmektedir. Dentallaid Diş Kliniği’nde bulunan alanının ehli endodonti uzmanları, diş hastalarının ilk tercih ettiği diş hekimleridir. Peki, endodonti nedir, neye bakar? Endodontı hakkında tüm detayları bu içerikte sizler için derledik. Diş ile ilgili problemlerinizde hangi uzmana başvuracağınızı bilmiyorsanız bu içerik tam size göre!

endodonti

Endodonti Nedir?

Endodonti neye bakar? Dişin iç kısmındaki damar ve sinir olan diş pulpasının yanı sıra dişin çevresindeki dokularda oluşan hastalıkların tedavisi ile ilgilenmektedir. Dişin çürümesi, enfekte olması gibi durumlarda hastaya endodontı tedavisi uygulanır. Eskiden, diş içerisinde enfeksiyon oluşup diş köküne kadar indiğinde bu dişin çekilmesi gerekirdi. Bu aşamada çürümüş bir dişin kurtarılması pek mümkün değildir. Günümüzde gelişmiş diş tedavi teknolojisi ve yöntemleri sayesinde dişin enfeksiyondan arındırılması mümkün. Endodonti uzmanı, dişte var olan enfeksiyonu yok ederek hastanın dişinin kurtarılmasını sağlar. Endodontı tedavisinde diş içinde bulunan enfeksiyon temizlenmeli ve temizlenen kısım tekrardan dolgu ile doldurulmalıdır. Böylece bu tedaviyi gören diş, doğal bir diş gibi yeniden kullanılabilmektedir. Ayrıca bu tedavi, diş kayıplarının önüne geçerek size sağlıklı gülüşler kazandırır.

Tedavi Ne İşe Yarar?

Endodonti yani kanal tedavisi, doğal dişlerin korunmasını hedefler. Endodontı uzmanları, kanal tedavisi yaparak hastanın dişini olabildiğinde korumaya çalışır. Dentallaid Diş Kliniği’nde; diş çürüğü ve enfeksiyonu tedavi edilir. Bunun yanı sıra travma gibi nedenlere bağlı olarak diş pusulasında meydana gelen hasar da tedavi edilmektedir. Endodonti tedavisi olmak isteyen hastanın dişinin durumuna göre tedavi süreci bir veya iki seans sürebilmektedir. Tedavinin ilk aşaması röntgen çekilme işlemidir. Endodontı uzmanı, diş röntgeni ile hastanın çene kemiğinde enfeksiyon olup olmadığı, kanal köklerinin nasıl durduğu gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Uzman, tedavi esnasında hastaya lokal anestezi uygular. Bu, hastanın rahatlaması ve acı hissetmemesi için yapılan bir işlemdir. Anestezi sonrası kanal tedavisi gerçekleşir. Endodontı tedavinizi alanında uzman hekimlere yaptırmak istiyorsanız Dentallaid Diş Kliniği ile iletişime geçebilirsiniz. Gelişmiş teknolojisine sahip ve alanında uzman hekimleriyle ön plana çıkan bir klinikte kanal tedavisi olmak istiyorsanız, Dentallaid Diş Kliniğini ziyaret edebilirsiniz.


WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.