Hareketli Protezler - Dentallaid

Hareketli Protezler

Dentallaid » Hareketli Protezler

Bazı sebeplere bağlı olarak kişiler, dişleri eksik hatta tamamen dişsiz olabilmektedir. Genellikle yaşlanmaya bağlı diş kaybı kişi için büyük problemler teşkil eder. Çene kemiği erimesi, besinlerin çiğnenemesi ve konuşmada güçlükler bunlardan bazılarıdır. Protez, eksik dişlerden kaynaklanan bu sorunları çözmede başvurulan bir tedavidir. Protez tedavisi; hareketli protez diş ve sabit protez diş olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hareketli protez nedir?

Hareketleri Protezler Nedir?

Özellikle hareketli protez, adından da anlaşılacağı üzere hareketlidir. Hasta tarafından takılıp çıkartılabilirler. Eksik dişlerin yerine yapılan bir tedavi işlemidir. Hareketli diş protezi yalnızca estetik ihtiyaçlara bağlı yapılmazlar. Ağız ve diş yapısının olması gerektiği gibi sıralanması için de uygulanan bir tedavidir. Kişide kısmi dişsizlik veya tamamen dişsizlik gibi problemler varsa hareketli diş protez uygulaması tercih edilmektedir. Hareketli protez çeşitleri; total protez ve parsiyel protez olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Total protez, ağızdaki tüm dişlerin çekilmiş olduğu hastalara uygulanırlar. Parsiyel protez ise kısmi dişsizlik durumunda tercih edilmektedir. Kaplanan dişler ile hastanın kendi dişleri uyum ve bütünlük içerisindedir. Total proteze kıyasla daha estetik bir görünüme sahiptir.

hareketleri diş protezi, hareketli protez diş ,Hareketli Protez Diş Fiyatları 2022

Hareketli Protezler Nasıl Uygulanır?

Hareketli protez yapım aşamaları denildiğinde birkaç tedavi aşamasından bahsetmek mümkün. İlk aşama, hareketli protez planlaması yapılmasıdır. Yani, hastaya hareketli mi yoksa sabit mi yapılacağı, malzemesi ve tedavi süreci hakkında planlamalar yapılacaktır. İkinci aşama, ölçü kaşığı yardımı ile ağız ölçüsünün alınmasıdır. Üst ve alt çene arasındaki mesafe hesaplanarak dişlerin rengi ve büyüklüğü diş hekimi tarafından belirlenecektir. Bunun yanı sıra diş hekimi hastasıyla birlikte protezin hangi malzemeden tasarlanılması gerektiğine karar verir. Dişler mum duvarına dizilip protez tasarlanmalıdır. Protez öncelikle hastanın ağzında test edilecektir. Hastayı rahatsız edecek bir durum varsa düzeltilmelidir. Bu protez tedavisi ortalama dört ya da beş seans sürer. Hastanın ihtiyaçlarına göre seans sayısı artabilmektedir. 

Diş Protezi Kimlere Uygulanır?

Öncelikle bu protez tedavisi, dişlerinin çoğunu ya da tamamını kaybetmiş tüm kişilerin başvurabileceği maliyeti düşük bir tedavidir. Bazı hastalar, ‘İmplant mı diş protezi mi?’’ ikilemine düşebilir. İmplant, diş yuvasına vidalama yaparak yapay dişin geçirilmesiyle uygulanan bir tedavidir. Çok fazla diş kaybınız varsa seans süreniz epey uzayacak bununla beraber tedavi maliyetiniz de artacaktır. Eksik dişleriniz az ise implant tedavisine başvurmalısınız fakat dişlerinizin çoğunu kaybetmişseniz sizin için uygun olan diş protez tedavisidir. 

Protezin Avantajları Nelerdir?

Protez diş tedavisi, yani takma diş, eksik dişlerin doldurulmasının en ekonomik yollarından biridir. Ayrıca protez dişler, diş eksikliğine bağlı ağız yapısının bozulmasını engeller. Estetik bir görüntü, gülüş kazandırır. Besinleri daha rahat bir şekilde çiğnemenize yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra protez tedavisi kısa sürede tamamlanır. Protez kullananlar genellikle protez dişlerinden memnun kalır çünkü diş eksikliğini kolayca kapatabilen, maliyeti düşük bir protez tedavisidir. 

Hareketli Protezler Sonrası Süreç Nasıldır?

Takma diş olarak bilinen protez diş tedavisi sonrası süreç nasıldır? Diş protez yani takma diş, kullanımı esasında çok kolaydır fakat alışma sürecinde bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Protez takıldıktan sonra belli bir süre alışmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle yumuşak, kabuksuz ve yapışkan olmayan besinlerle beslenmeye dikkat etmelisiniz. Protezler kullanılmaya başlandığında üst damak protezler ağza düşebilir. Bu alışma sürecinin getirdiği bir durumdur. Üst protezin damağa daha iyi tutunması için yutkunma hareketleri yapabilirsiniz. Tedavi sonrası bir diğer önemli şey ise protezlerin bakımıdır. Protezlerin temiz ve hijyenik olması için düzenli bakım uygulamalısınız. Yemeklerden sonra protezler çıkarılıp temizlenmelidir. Uyurken de protezleri çıkarmalı, nemli kalmasını sağlamalısınız. Tedavi sonrası diş hekimi kontrollerinizi aksatmamalısınız. 

Hareketli Protez Diş Fiyatları 2022

Hareketli protez fiyatları pek yüksek değildir. Hatta diş eksikliğini gidermede en ekonomik tedavi yöntemi olduğu söylenilebilir. Dentallaid Diş Kliniği, alanda önde gelen diş hekimleri ile size uygun protez dişler tasarlıyor. Sağlıklı gülüşlere kavuşmak, alanında uzman hekimlerden Estetik diş fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilir, bizlerle iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.


WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.