Dijital Radyovizyografi - Diş Röntgeni- İstanbul Diş Kliniği

Dijital Radyovizyografi

Dentallaid » Dijital Radyovizyografi

Telaffuzu zor ve farklı olan dijital radyovizyografi ne demek? ‘’RadioVisioGraphy’’ kelimesinin Türkçeleştirilmesi ile meydana gelen dijital radyovizyografi, ayrıca RVG olarak da bilinmektedir. Peki, RVG nedir? RVG, ‘’RadioVisioGraphy’’ kelimesinin kısaltılmasıyla oluşur. RVG cihazı, diş kliniklerinde bulunan, diş hastalıklarının tespit ve tedavisinde kullanılan bir cihazdır. Diş hekimliğinin bilim dalı olan dental radyolojide kullanılmaktadır. Peki, dental radyoloji nedir? Dental radyoloji, diş hastalıklarının teşhisinde ve tedavisinde önemli bir rol oynar. Gelişmiş diş teknolojisinin bir ürünüdür. Dijital radyovizyografi, diş tedavi teknolojisinde kullanılan en önemli buluşlardan biridir. Böylece dijital radyovizyografi ile dijital filmler çekilebilmektedir.  RVG içerisinde bulunan sensörler, ağız içi görüntüsünü direkt olarak bilgisayar ekranına aktarır. Günümüzde eski sistem röntgen cihazlarının yerine kullanılmaktadır. 

Dijital Radyovizyografi rvg dental klinik istanbul

Dijital Radyovizyografi Nedir?

Dijital radyovizyografi nedir? Bu cihaz özel bir görüntüleme sensörüne sahiptir. Özel görüntüleme sensörü ve taşınabilir radyografi cihazı ile hastanın radyografik ağız görüntüleri kolay ve pratik bir şekilde çekilir. Çekilen görüntü eş zamanlı olarak bilgisayarda görülebilmektedir. ‘’Rvg cihazı ne işe yarar?’’ sorusunun en kısa cevabı; bir röntgen cihazı olarak dişlerin detaylı, net ve hızlı bir şekilde görüntülenmesini sağlamasıdır denilebilir. Diş hekiminin göz ile muayene ile göremediği çürüklerin, kök ucu iltihabının ve diğer diş problemlerinin görüntülenmesini sağlar. Aynı zamanda kanal tedavisi aşamalarında hastanın diş kök boyutunun tespiti için de kullanılmaktadır. 

Teşhis ve Tedavi 

RVG röntgen cihazı, pratik ve radyasyon etkileri olmadan teşhis yapılmasını sağlar. Kanal tedavisinde, implant uygulamalarında ve diş çürüğü tespitinde kullanılan RVG cihazının birçok avantajı vardır. Örnek olarak bu avantajlardan ilki, eski tip röntgen cihazlarından daha hızlı çekim yapmasıdır. Eski röntgende olduğu gibi bir film banyosuna ihtiyaç duymaz. Dijital radyovizyografi ile çekilen görüntüler olduğu gibi bilgisayara yansıtılırlar. Bunlara ek olarak hastanın etkileneceği radyasyon oranı da pek azdır. Kanal, çürük veya implant tedavilerinizde gelişmiş teknolojisi ve uzman diş hekimleri ile ön plana çıkan Dentallaid Diş Kliniği’ni tercih edebilirsiniz.


WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.