Dijital Diş Hekimliği - Dentallaid

Dijital Diş Hekimliği

Dentallaid » Dijital Diş Hekimliği

Dijital diş hekimliği, CAD-CAM olarak da bilinmektedir. CAD CAM nedir? Günümüzde diş tedavisinde kullanılan birçok yeni gelişme bulunmaya devam etmektedir. CAD-CAM da bunlardan biri. CAD-CAM, bilgisayar destekli tasarım- bilgisayar destekli üretim anlamına gelmektedir. Bilgisayar ve küçük özel kameralar yardımıyla ağzın üç boyutlu görüntüsü taranır ve bu tarama sonucunda dişe uygun protez üretimi yapılmaktadır. Tam olarak dijital diş hekimliği nedir? ve dijital diş tasarımı hangi tedavileri kapsar? 

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Dijital diş hekimliği, diş, diş eti veya çeneye uygulanması gereken tedavinin dijitalize edilebilmesi demektir. Tedavinin planlama safhasından, protez diş üretimine kadar tüm işlemler dijital ortamda gerçekleşir. Kullanılan aletler tamamen teknolojik cihazlardan oluşmaktadır. Bu teknolojik cihazlar sayesinde hastanın dijital diş ölçüsü alınarak diğer işlemler uygulanabilmektedir. Bu teknolojide kullanılan ekipmanlara örnek olarak; dijital masaüstü tarama cihazları, dijital ağız içi tarama cihazları, 3D röntgen sistemleri, dijital fizyognami modülleri, 3D printerlar ve CAD-CAM cihazlarıdır. Dijital diş hekimliğinde dijital teknoloji nerelerde kullanılır? Bu teknoloji; implant, implant üstü protez, kaplama ve gülüş tasarımı tedavilerinde kullanılmaktadır. 

Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları Nelerdir?

Dijital diş hekimliği, diş hekimliğinde geleneksel yöntemlerle tedavi yerine dijital araç gereçlerle tedavi olanağı sağlar. Özellikle diş, diş eti ve çene tedavisinde bilgisayar teknolojisinden faydalanmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Dijital diş hekimlik avantajları denildiğinde akla ilk gelen şey, tedavi süresinin kısalmasıdır. Ölçü alma işleminin süresi üç dakikaya kadar inmiştir. Bunun yanı sıra dijital diş tasarımı çok daha hızlı olduğundan diş tedavileri tek seansta halledilebilecektir. Özellikle ölçü alırken mide bulantısı yaşayan hastalar bu teknolojiyi tercih edebilirler. Dijital ölçüm sayesinde öğürme refleksi, mide bulantısı gibi sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz düşecektir. Bilgisayar destekli tedavi aşamalarından oluşan tedavilerde hata ihtimali azdır. Yani işlemler sırasında tedavi uygulanacak bölge lokal olarak uyuşturulacağı için hasta herhangi bir acı duymayacaktır. 

Cad Cam Cihazı İle Diş Tedavi Süreci Nasıldır?

CAD-CAM Nedir ? Diş teknisyeni yardımıyla uygulanan bir uygulamadır. Ana görev bilgisayar ve optik kameralara düşse de diş hekimi ve diş teknisyeni gözetimi altında hastaya uygulanan işlemler devam eder. CAD-CAM uygulamasının ilk aşaması hastanın ağzının optik kamera ile taratılması ve direkt olarak cihaza kayıt edilmesidir. CAD-CAM teknolojisi, dişin birebir üç boyutlu ölçüsünü çıkarabilmektedir. Bu nedenle hata oranı epey azdır. Optik kamera ile taratılan görüntüler sayesinde hastanın dişlerine göre en uygun protez tasarlanacaktır. Daha sonra tasarlanan protez, diş hekiminin uyguladığı işlemler ile hastanın ağzına yerleştirilir.

dijital diş hekimliği

Dijital Diş Hekimliği Ve Gülüş Tasarımı Cerec Avantajları Nelerdir?

Gülüş tasarımı, hastanın gülüşünde rol oynayan bütün uzuvları iyileştirerek kişinin daha estetik ve güzel bir gülüşe sahip olmasını sağlar. Ayrıca astanın gülüşünde rol oynayan dudak, diş ve diş etine diş hekimi tarafından kişiye özel tedavi uygulanır. Cerec bilgisayar sistemi yardımıyla hastanın ağız içi görüntüleri ve hastanın profil görüntüleri birleştirilirler. Böylelikle görüntülerin dijital ortama aktarılması, diş hekimlerinin dilediği gibi ölçüm, tasarım ve değişiklik yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca tedavi sürecini de kolaylaştırır. Bunun yanı sıra dijital ortamda hazırlanan tasarımlar ile hastanın ağız içi ve profil görüntüleri ile birleştirilir ve tedavi sonrası hastanın nasıl bir gülüşe sahip olabileceği öncesinden görülmüş olacaktır. 

Cerec Sistemi ile Tedavi Süreci

Cerec nedir? Cerec, esasında bir bilgisayar sistemidir. Dijital diş hekimliği uygulamaları; ölçü alma, tasarım ve üretim aşamalarından oluşmaktadır. Cerec denilen bilgisayar sistemi bu aşamalarda başvurulan dijital bir seçenektir. Bu sistem sayesinde ağız içi tarayıcılar ile hastanın diş ölçüleri çok kısa bir sürede alınır. Dijital sistemle dişten alınan ölçüler, tarayıcının bağlı olduğu bilgisayara aktarılarak bilgisayar programı ile sanal tasarımı hemen oluşturur. Böylece hasta uygulanması planlanan tasarımı ilk seansta ve dijital bir ortamda görecektir. Bilgisayar tarafından oluşturulan sanal model üzerinden yeniden bilgisayar sistemi yardımıyla dijital diş tasarımı yapılacaktır. Hazırlanan tasarım, diş hekiminin istediği renkte ve boyutta üç boyutlu yazıcıdan çıkarılabilecektir. Son olarak randevu almak, hızlı ve kolay bir şekilde tedavi olmak için Dentallaid Diş Kliniği ile iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman diş hekimleri ve gelişmiş dijital diş hekimliği ile ön plana çıkan Dentallaid Diş Kliniği; ağrısız ve hızlı tedaviler sunmaktadır


WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.