Bütün Dişlere İmplant Yaptırmak Mümkün mü ? İmplant Diş Yapımı
bütün-dişlere-implant-yaptırmak

Bütün Dişlere İmplant Yaptırmak Mümkün Mü?

Kişinin çene kemiğinde travmatik veya ağız ve diş bakımı eksikliğinden kaynaklı diş kaybı durumlarında uygulanır. Öncelikle tüm dişlerin çekilip bütün dişlere implant yaptırması gerekecektir. Bütün dişlere implant yaptırmak zorunda kalan kişilerin akıllarında bir çok soru bulunmaktadır. Bütün dişlere implant yaptırma fiyatı ? tedavi nasıl gerçekleşmektedir? gibi sorular özellikle kişilerin arasında oldukça konuşulmaktadır. Bu yazımızda bütün dişlere implant yaptırmak konusunu mercek altına alacağız.

İlk olarak kurtarılması mümkün olan dişlerin kurtarılması ve çekilmemesi gerekmektedir. İmplant diş tedavisi, kurtarılması mümkün olan dişlere uygulanmamalıdır.

Bütün Dişlere İmplant Yapılır mı?

bütün dişlere implant yaptırmak

Kişilerin çene kemiğinde eksik diş veya hiç diş yoksa implant yapay diş kökü tedavisi uygulanabilmektedir. Fakat, tüm ağız içerisinde 28 adet diş bulunmaktadır. Tüm dişler yerine uygulanan implant tedavisi ağız ve çene kemiği için sağlıklı bir uygulama olmayacaktır. Bunun sebebi yerleştirilmesi gereken implantların arasında az kemik bulunmasıdır. Bu durum implantın ömrünü ve sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu durumda, implantlar arası 3,5-5 mm gibi boşluk bırakılması gerekmektedir. Uygulanacak olan implant yapay diş kökünün çevresinde bulunan kemik oluşumuna destek sağlamaktadır. Bu şekilde, uygulanacak olan implant tedavisi ömürlük olabilmektedir. İmplant diş tedavisi, tam dişsiz ağızlar için tedavi planlaması ve nasıl yapıldığı hakkında daha detaylı bilgi aşağıda !

İmplant Diş Yapımı

Bilinen üzere implant yapay diş kökü tedavisi uygulamasında olması gereken en önemli husus ağız içerisinde yeterli seviyede ve kalitede kemik bulunması gerekmektedir. Ağız içerisinde hiç dişi olmayan kişiler için alternatif implant diş tedavileri için kemik miktarı tedavinin uygulanıp, uygulanmayacağını belirleyen en önemli husustur. Çene kemiği kalitesi ve seviyesi azalmadan implant yapılması önem taşımaktadır. Dişsiz ağızlarda, 2 alternatif tedavi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi olarak total protezdir. İkinci olarak eğer kişinin çene kemiği seviyesi ve kalitesi yeterli seviyede ise, implant diş tedavisi uygulanabilmektedir.

Hiç Diş Olmayan Ağızda İmplant 

Çene kemiğinde hiç diş olmadığı durumlarda bütün dişleri implant yaptırmak planlanabilmektedir. Bu durumda sabit veya hareketli implant tedavileri cerrah ve hastaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Ağızda hiç diş olmadığı durumlarda sabit implant tedavileri uygulaması kesinleşen kişiler için çene kemiği ve kalitesine göre her çeneye minimum 4 veya 8 implant yapay diş kökü tedavisi uygulanabilmektedir. Çiğneme fonksiyonun konforu implant sayısının artmasıyla doğrudan orantılıdır. All on 4 implant sistemi tekniğinde ise bilinmesi gereken en önemli husus, arka çiğneme dişlerinin eksik kalmasıdır. İyi bir çiğneme fonksiyonu için minimum 6 implant veya 8 implant yapılması önerilebilmektedir. Tabii ki bu durum çene kemiği seviyesi ve kalitesiyle doğru orantılıdır. İmplant sayısının fazla olması, yerleştirilmesi gereken implant üstü diş protezi tedavisinin uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.  

Tüm Dişlere İmplant Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

İmplant diş tedavisi yapılacak olan kişinin öncelikle ağız röntgeni ve tomografisi çekilmeli ve ağız içi ve diş sağlığı detaylı incelenmesi gerekmektedir. Ağızda kalan kırık diş kökleri ve kist gibi oluşumlar çekilip, temizlenmelidir. Bu durumda tedavi için ortalama 1,5 – 2 tedavinin ertelenmesi gözlemlenebilmektedir. İmplant diş tedavisi tamamiyle sabır gerektiren bir uygulamadır. Tedavide bilinmesi gereken en önemli konu implant diş tedavisi uygulandıktan sonra 3 ila 6 ay çene kemiği ile entegrasyonu beklenmelidir. Kişilerin akıllarına bir diğer soruda implant diş tedavisi acıtır mı ? gibi soruda gelebilmektedir. Tedavi lokal anestezi altında olacağından kaynaklı hasta tedavi esnasında herhangi bir acı veya sızı hissetmemektedir.

İmplant Her Zaman Yapılabilir mi?

Kişilerin çene yapısı ve diş eksikliği durumunda tercih edilen implant diş tedavisi, ekonomik sebeplerden veya biyolojik nedenlerden dolayı tedaviyi uygulamak mümkün olmayabilmektedir. Ayrıca, kemik eksikliği durumlarında da implant tedavisinin uygulanabilmesi için kemik tozu uygulamaları veya, kalça kemiğinden kemik alınarak çene kemiğe yerleştirmek gerekebilmektedir. Bu durumdan dolayı, kişinin tedaviye elverişli ve müsait olması büyük önem taşımaktadır. İmplantın başarı oranı çene kemiği etrafında kemik bulunması ile doğru orantılıdır. Kişinin çene kemiği kaliteli ve olmadığı durumlarda hareketli diş protezleri uygulamalarıyla kişinin eksik dişleri tamamlanabilmektedir. Bu durumda daha detaylı bilgi almak için ön muayene, röntgen ve tomografi üzerinden alanında uzman cerrahın kontrolleri hayati önem taşımaktadır.

Bütün Dişlere İmplant Yapılırken Geçici Diş Yapılabilir mi? 

Bütün dişleri implant yaptırmak fiyat konusu çoğu kişinin arasında oldukça sorulmaktadır. Tedavinin kişiye özel müsaitlik durumu, çene kemiği kalitesi ve seviyesi implant diş tedavisinin kişiye uygunluğu ve ekonomik müsaitlik bu konu adına oldukça önem taşımaktadır. Full dişsiz ağızlarda tedavi için geçici diş total protez uygulamaları yapılmalıdır. Bu şekide kişinin konforunu üst düzeye taşınmalıdır. Bütün dişlere implant yaptırdıktan sonra kişi geçici protez dişleriyle yemek yiyebilmelidir. Sosyal aktivitelerini yerine getirmesi tedavi açısından önemlidir.

İmplant Yapımı Ne Kadar Sürer?

İmplant diş tedavisi uygulamaları, sabır gerektiren ve zaman alan diş tedavisi yöntemidir. Tedavide en önemli konu çene kemiğine kaç adet implant yapılacağıdır. İmplant diş yapımı, implantı yapan cerrahın tecrübesine bağlı olarak süre belli bir süre belirtilmesi yanlıştır. Ayrıca süre olarak vakadan vakaya değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumdan dolayı net bir süre vermek oldukça yanlış bir davranıştır. Özellikle ağız ve diş röntgeni ve tomografi kontrolleri implant diş tedavisinden önce tedavi başarısı için hayati önem taşımaktadır.

Hiç Dişi Olmayan Kişiye Kaç İmplant Yapılır?

Kişiden kişiye ve vakadan vakaya değişiklik gösteren tedavide öncelikli olarak ön muayene, ağız röntgeni ve tomografi mutlak suretle gereklidir. Hiç dişi olmayan kişiye kaç implant yapılabileceği sorusu bu mutlak kontroller sayesinde belirlenmelidir. Tedavi için çene genişliği, alt ve üst çene kapanışı, çene kemiği kalitesi ve seviyesi tedavinin uygun olup olmayacağını belirleyen en önemli hususlardır. Kişilerin istek ve beklentileri ayrıca ekonomik durumları da uygulanması planlanan implant tedavisinin sayısını doğrudan etkilemektedir. Ayrıca işin teknik ve detaylı konusu implant diş tedavisi bittikten sonra uygulaması gerçekleşecek olan diş köprü uygulamalarıdır. İmplant üzeri protez için detaylı kontroller, kişinin diş kapanışı kontrolleri, çiğneme fonksiyonlarının doğru olup olmadığı protez diş sayısını doğrudan etkiler. Bu durumda protez diş sayısına uygun şekilde implant yapılması, kapanış kontrolleri tedavi sağlığı ve başarısını da doğru oranda etkilemektedir. Detaylı kontroller ve bilgilendirme için ücretsiz muayene ve hızlı randevu sistemimizi kullanarak, muayene olabilirsiniz ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bütün Dişlere İmplant Yaptırma Fiyatı Ne Kadar?

İmplant diş tedavisinde, gelişen teknolojik sistemler sayesinde bir çok gelişme yaşandı. Bu gelişmelerle düşük maliyetle ömür boyu kullanım mümkün olmaktadır. Tedavide malzeme kalitesi de tedavi sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlığımız her şeyden önce gelmelidir. Diş tedavisinde kullanılacak olan materyallerin kaliteli olması, deneyimli cerrahlardan hizmet alınması tedavinin maliyetini yükseltmektedir. Tedavi bittikten sonra düzenli kontroller tedavi sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bu durumdan dolayı cerrahın sizinle detaylı ilgilenmesi önem taşımaktadır.

Bütün dişlere implant yaptırma fiyatı, implant sayısıyla alakalıdır. İmplant sayısı arttıkça tedavinin maliyeti de aynı oranda artmaktadır. Uzun ömürlü kullanımlarda tek çene de 4 veya 8 li sistemlerde tedavinin kalıcığını arttırmaktadır. Detaylı fiyat bilgisi ön muayene ve röntgen kontrolleri için aşağıdaki formu doldurarak kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayın SAĞLIKLI gülümsemek HERKESİN Hakkı !  Şimdi sizde gelin gülüşünüzdeki pürüzleri birlikte ortadan kaldıralım !

Bu yazıyı da inceleyin : implant sonrası buz tedavisi

Ayrıca : Sigaranın implanta zararları

Yorum bırakın

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.