Diş İmplantı Aşamaları Sürecinde Sizleri Neler Bekliyor?
diş implantı aşamaları

Diş İmplantı Aşamaları Sürecinde Sizleri Neler Bekliyor ?


Diş implantları, diş kaybı yaşayan insanlar için sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Ancak, bu işlem hakkında yeterince bilgi sahibi olmayanlar, aşamaların neler olduğunu merak etmektedir. Bu makalemizde, diş implantı aşamaları konusunu adım adım ele alacağız ve aynı zamanda sürecin her aşamasında ne siz değerli okurlarımızı neler beklenebileceğini açıklayacağız. Detaylar aşağıda !

Konsültasyon ve Değerlendirme

İlk aşamada, diş implantı tedavisi bir ağız ve çene cerrahisi veya periodontist tarafından uygulanması gereken bir tedavidir. Bu değerlendirme sırasında, dişlerin durumu ağız ve röntgen filmleri ve tomografisiyle çekilip incelenerek, implantların nereye yerleştirileceği ve nasıl yerleştirileceği belirlenmeli ve ayrıntılı bir tedavi planı hazırlanmalıdır.

Cerrahi Müdahale

diş implantı

Diş implantı aşamalarında, cerrahi müdahale, implantların yerleştirildiği ilk aşamadır. Bu aşamada, diş etleri bistüri yardımıyla, steril ve ameliyat ortamında açılarak çene kemiğine implantlar yerleştirilmelidir. Bu işlem genellikle lokal anestezi altında yapılmakta ve çok fazla acı vermemektedir. Ancak, cerrahi müdahaleden sonra hafif ağrılar ve şişlikler görülmesi olasıdır.

İyileşme Süreci

Cerrahi müdahaleden sonra, implantların çene kemiğiyle kemikleşmesi ve kaynaşması için ortalama 3 ila 6 ay arası beklenmelidir. Bu süre boyunca, diş eti ve implantların kemikle bütünleşmesi zaman almaktadır. İyileşme süreci aşamasında hasta dişsiz kalmaması için geçici protezler yapılmalıdır.

İyileşme Süreci Sonrası

Bekleme süreçi tamamlandıktan sonra, implantlar kemikle bütünleştikleri için artık sabit hale gelmektedirler. Bu aşamada, alanında uzman ağız ve çene cerrahı, implantların üzerine protezleri yerleştirecektir. Bu protezler, renk ve şekil olarak estetik ve fonksiyonel anlamda kullanışlı olacaktır.

Kontrol ve Bakım

Diş implantları, bakımları doğru şekilde olursa ve hasta periyodik kontrollerini aksatmadan kliniğe giderse, uzun ömürlü olabilmektedir. Ancak, düzenli kontroller ve iyi bir ağız ve diş bakımı gerektirmektedir. Diş hekiminiz size, implantların bakımıyla ilgili tavsiyelerde bulunmalıdır. Eğer bu kontroller ve bakımlar yapılmaz ise, enfeksiyon riski artırabilmekte ve implantların başarısız olmasına neden olabilmektedir.

Diş implantı aşamaları oldukça basit bir süreçtir. Değerlendirme, cerrahi müdahale, iyileşme süreci ve iyileşme süreci sonrası, aşamalarından oluşmaktadır. Kişilerin her aşamada doğru tedaviyi aldığından emin olması kişiler için önem taşımaktadır. Bu şekilde, diş implantları uzun ömürlü ve daha başarılı olabilmektedirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş implantı işlemi ne kadar sürer?


Diş implantı aşamaları kişinin ağız ve çene yapısına göre, yapılması gereken iş planlamasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat tedavi genel olarak 3 ila 6 ay arasında tamamlanarak, diş eksikliği sorununu ortadan kaldırmaktadır.

İmplantlar gerçek dişlere benzer mi?

Evet, implantların üzerine yerleştirilen protez dişler, gerçek dişlere benzeyecektir. Renk ve şekil, ana dişlere benzer ve estetik şekilde yapılmalıdır.

Diş implantı acılı bir işlem midir?

Cerrahi müdahale sırasında lokal anestezi kullanıldığı için acı veya ağrı hissedilmez. Ancak, işlem sonrasındaki hafif ağrılar normaldir.

Diş implantlarının ömrü nedir?


Diş implantları, doğru bakım ve kontroller ile uzun yıllar dayanabilirler. Ancak, kişiye ve yaşam tarzına bağlı olarak ömürleri değişebilir.

İmplantlar ne kadar maliyetlidir?

Diş implantı işlemi oldukça maliyetli bir işlemdir. Ancak, maliyet genellikle tedavi sürecinin uzunluğu ve implantların sayısına bağlı olarak belirlenmektedir. Kliniğimize gelerek ücretsiz röntgen ve muayene hizmetimizden faydalanarak implant diş tedavisi olabilir ve uzun ömürlü bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : İmplant sonrası ağrı olur mu ?

Ayrıca ilginizi çekebilir : İmplant sonrası diş bakımı nasıl olmalıdır ?

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.