Zigoma İmplantı Nedir? - Dentallaid
zigoma implant, elmacık kemigi implantı, zigoma implantı nedir, zygoma implant

Zigoma İmplantı Nedir?

İmplant tedavileri ve çeşitleri genellikle kapsamlı tedaviler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çeşitli tedaviler arasında zigoma implantı hakkında bilinmeyenleri bu yazımız içerisinde topladık. Elmacık kemiği implantı olarak ta adlandırılan Zigoma implantı nedir ? (Zygoma Implant)gibi soruları cevapladığımız blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Klasik implant tedavilerden farklı olan zigoma implantı, normal implantlardan daha uzun implantlardır.  Ayrıca zigoma implantı elmacık kemiği implantı olarak da adlandırılmaktadır. Zigoma implantında, üst çene kemiği yetersiz durumda olan kişilere veya çene kemiğinde erime olan kişilere önerilmektedir. Normal implantlar ortalama 3,5 ila 15mm boyutlarındayken zigoma implantları, 30 ila 50mm arasındadır. İleri derecede çene kemiği erimesi problemi ile karşı karşıya olan kişilerde implant tedavileri başarı oranı düşüktür.

Zigoma implantı tedavi yönteminde amaç sadece estetik sağlamak değildir. Aynı zamanda çiğneme, yutma ve ses çıkartma gibi oral hareketlerin de düzeltilmesidir. İleri derece de çene kemiği erimesi problemi yaşayan kişilerde, standart implant tedavisi için yeterli çene kemiği hacmi bulunmamaktadır. Elmacık kemikleri ise implant tedavisi için yeterli kemik hacmi bulunmakta ve yeterli sağlamlığa sahiptir. Bu implantlar 4 ila 5 cm uzunluğunda özel olarak yapılmaktadır. Elmacık kemiğine yapılan cerrahi operasyon ile kişilere sabit protez diş yapımını oldukça kolaylaştırmıştır.

Zigoma İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Elmacık kemiği implantı, normal implant uygulamalarına göre daha teknik bilgi ve beceri isteyen tedavi yöntemidir. Bu implant tedavisi tekniği, üst çene kemiğinin yetersiz olduğu durumlarda, travmatolojik olaylardan dolayı çenesi ve dişleri hasar alan veya çene tümörü hastalığına yakalanan kişilere protez diş yapımı için uygulanan bir tedavi türüdür. Zigoma implant tedavisinde implant elmacık kemiğine yerleştirilmektedir.

Zigomatik implant tedavisi olan kişiye öncelik olarak volumetrik dental tomografi çekilmelidir. Yani tomografinin amacı, çene kemiği yapısını ve durumunu kontrol etmektir. Çene kemiği yapısı elmacık kemiğine olan mesafesi tespit edilmelidir. Bu durumda elmacık kemiğine göre implant seçimi yapılmalıdır. Operasyon sonrası kişiye kullanacağı sabit protez dişlerinin nasıl olacağını gösterilmesi amacıyla protez dişleri hazırlanmalıdır. Kişinin istek ve talepleri kontrol edilip, 3 boyutlu CAD-CAM sistemleriyle bilgisayar ortamına aktarılmalıdır. Ameliyat olan kişinin tahlilleri kontrol edilmesi hayati önem taşır. Ameliyat, genel anestezi ortamında yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Zigoma İmplantı Kimlere Yapılır?

elmacık kemigi implantı
Zigoma implantı, üst çene kemiği yeterli hacme sahip olmayan durumlarda uygulanmaktadır. All on four veya six tekniği uygulanmayacak durumlarda yapılır. Aynı zamanda  tramvatik kaza yaşamış kişilerde, genetik hastalıklardan dolayı diş kaybı yaşayan kişilerde ve ileri düzey kemik erimesi problemi yaşayan kişilere yapılmaktadır. Elmacık kemiği implantı bu durumları yaşayan kişilere sağlıklı bir şekilde uygulanmaktadır.

Zigoma İmplantı Tedavisinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Zigoma implant tedavisinde hazırlık sürecinde, planlama ve teşhis tedavinin sağlığı acısından önem taşımaktadır. Tedaviden önce hastanın tomografi çekilme işlemi ve kişinin çene yapısının detaylı incelenmesi gerekmektedir. Uygulama öncesinde alanında uzman kulak burun boğaz doktorunun kişiye ön muayene yapması gerekmektedir. Tedavide, bölge sinüs bölgesine yakın olduğundan dolayı, kişinin sinüs bölgesinde problem olup olmamasına bakılması gerekmelidir.

Zigoma İmplantı Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

Elmacık kemiği implantı, işlevsel protez desteği sağlaması, üst çene kemiğinde, burun boşluğunun her iki tarafında simetrik olarak bulunan içi hava dolu anatomik boşluklar, maksiller ve zigomatik derecede süpürasyon, ağrı ya da diğer oluşabilecek değişikliklerin olmaması ameliyatı başarılı kılmaktadır.

Zigoma İmplantı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

zigoma implantı, zigoma implant, elmacık kemigi implantı
Elmacık kemiği implantları ile normal implant uygulamalarından sonra dikkat edilmesi gereken kısımlar aynı şekilde kişi ve cerrah tarafından uygulanmaktadır. Kişilerin cerrah tarafından verilen ilaçları düzenli kullanmaları tedavi sağlığı açısından önemlidir. Aynı zamanda hafif yemekler yemeleri de implant sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Kişilerin geçici sabit protez kullandıkları dönemlerde sert besinlerden uzak durmaları ve yumuşak besinler tüketmeleri gerekmektedir. Bu prosedürler uygulandıktan 3 ay sonra kalıcı sabit protezler ile birlikte normal besin tüketimine başlamalıdır.

Ameliyatı tamamlanan kişiler için, geçici protezlerde oluşabilecek kırıklarda mutlaka cerrahi kontrol yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi ise kırık protezler implant kayıplarına sebebiyet vermektedir. Zigoma implantı , üst çenede herhangi bir tranvotolojik sebepten dolayı çene kemiğinde problem yaşayan ve ileri derecede kemik kaybı yaşayan kişiler için önerilen tedavi türüdür.

Zygoma İmplant Avantajları Nelerdir?

Tedavinin en büyük avantajı, üst çene kemiğinde yeterli kemik hacmine sahip olmayan kişiler için uygulanmaktadır. Kişi yeni kemik oluşturma işlemine gerek duymadan implant tedavisi görmektedir. Tedavi, üst çenesinde travmatolojik kazalar yaşamış ve çene tümörü yaşayan kişilere, çenesi çıkmış olan kişilere de gönül rahatlığıyla uygulanabilmesidir.

Tedavinin en büyük avantajı, üst çene kemiğinde yeterli kemik hacmine sahip olmayan kişiler için zygoma implant tedavisi uygulanmasıdır. Ayrıca bu tedavide kişi, yeni kemik oluşturma işlemine gerek duymadan implant tedavisi görmektedir. Tedavi, üst çenesinde travmatolojik kazalar yaşamış ve çene tümörü yaşayan kişilere, çenesi çıkmış olan kişilere de gönül rahatlığıyla uygulanabilmesidir.

Zygoma İmplant Dezavantajları Nelerdir?

Normal implant tedavisine göre zigoma implant tedavisi daha zor bir cerrahi müdahaleye sahiptir. Bundan dolayı kişi, göz ve elmacık kemiğine komşu olan dokularına, sinir gibi anatomik yapılara zarar verebilme olasılığı mevcuttur.

Zygoma İmplant Fiyatları Nedir?

Zigoma elmacık kemiği implant diş tedavisi fiyatları için net bir fiyat aralığı bulunmamaktadır. Zigoma implant fiyatları içerisinde bazı durumlarda ön röntgen kontrolü ve ön muayeneyi yer almaktadır. Ön röntgen kontrolü ve ön muayene mutlaka yapılmalıdır. Aynı zamanda, zigoma implant diş fiyatları, tedavinin uygulandığı kliniğe ve kullanılan implantın marka ve kalitesine, cerrah tecrübesine ve hastanın tedaviye mutlak ihtiyaç durumuyla doğrudan orantılıdır.

Diş implantı tedavileri cerrahi operasyon ve uzun süreli işlem ve sabır gerektiren tedavi yöntemidir. İmplant tedavilerinde kullanılan malzemenin kalitesi önemlidir. Bu durumdan dolayı implant ne kadar kaliteliyse tedavi o kadar ömürlük olacaktır. Ağız diş sağlığı ve tedavileriniz için hızlı randevu sistemimizi kullanarak sağlık danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum bırakın

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.