İmplant Sonrası Ağrı Olur mu ?
İmplant Sonrası Ağrı Olur Mu ?

İmplant Sonrası Ağrı Olur Mu ?

İmplant diş, herhangi bir sebepten dolayı yaşanan diş kaybının yerine, geliştirilen yapay diş kökü uygulamalarının bütünüdür. İmplant diş tedavisi, diş kaybı yaşayan insanlar tarafından sıklıkla başvurulan bir tedavi yöntemidir. Her tedavi de olduğu gibi kişiler, implant tedavisi hakkına birçok konuyu merak etmektedir. Merak edilen konular arasında implant nedir ? implant sonrası ağrı ne kadar sürer? implant sonrası ağrı olur mu? gibi birçok soru bulunmaktadır. Gelin tüm sorularınızı bu blog yazımızda cevaplayalım.

İmplant diş, çene kemiğinde eksik olan dişlerin yerini doldurmak için çene kemiğine uygulanan vida üzerine takılan protez dişlerdir. İmplant diş üzerine yerleştirilen protez dişler hem doğal gözükmesini hem de diş fonksiyonlarının tam olarak çalışmasını sağlamaktadır.

Tüm ağız ve diş tedavilerinde olabileceği gibi implant sonrası ağrı ve şişlik meydana gelebilmektedir. Bu durum gayet normaldir. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için doktorunuz size ağrı kesici ve iltihap önleyici (Antibiyotik) ilaçlar verir. Bu sayede işlem bölgesinde meydana gelen ağrıyı ya da şişliği hafifletebilirsiniz. Bu ilaçları kullanmanıza rağmen oluşan problemler geçmezse ya da hafiflemezse tedavi ile ilgili farklı bir sorun olabilir. Bu nedenle hekiminize danışarak hareket etmek tedavi sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır.

İmplant İşlemi Sırasında Ağrı Hissedilir Mi ?

implant-sonrasi-agri-olur-mu

İmplant çene kemiğine yerleştirilmeden önce lokal anestezi yada genel sedasyon uygulanmaktadır. Bu durumdan dolayı, herhangi ağrı veya sızı hissedilmemektedir. Ancak implant tedavisi sonrası için aynı şeyi söylenilmesi pek mümkün değildir. Lokal veya genel sedasyon etkisi geçtikten sonra, zaman zaman hafif sızlama ve ağrı hissedilmesi normaldir. Bunun nedeni işlem bölgesi dışındaki dişlerde işlem sırasında meydana gelen deformasyonlar olabilmektedir. İmplant tedavisi sonrasındaki hafif bir rahatsızlık normaldir ve genellikle dayanılmaz bir acıya neden olmaz.

Ağrı Kaç Gün Sürer ?

İmplant sonrası ağrı kaç gün sürer? sorusuna kesin bir cevap verilmesi mümkün değildir. Bunun sebebi tedavinin boyutunu ve işlem sırasında diş etlerinde ve komşu dişlerde meydana gelen deformasyonlar süreci etkileyen unsurlardır. Ancak endişe duyulmasına gerek yoktur. Doğru yapılan implant ameliyatlarında ortalama ağrılar değişkenlik gösterebilmektedir. Kişilerin ağız ve çene yapısına göre 2 gün ila 10 gün arası sürebilmektedir. Aynı zamanda bu ağrılar kişilerin gündelik işlerinizi aksatacak kadar yüksek derece ağrılar olmayacaktır. Bu yüzden içinizi rahat tutabilirsiniz. Ayrıca uzman hekimleriniz size vereceği ağrı kesiciler gerekli durumlarda kullanıldığı taktirde tedavi sonrası herhangi bir rahatsızlık duyulmamaktadır.

İmplant Sonrası İyileşme Sürecinde Sizi Neler Bekliyor ?

İmplant tedavisi sırasında kullanılan implant türüne bağlı olarak iyileşme süreci farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak tüm implant tedavilerinin iyileşme süreçleri ortalama 12 haftayı bulmaktadır. İmplant sonrası ağrı daha hızlı iyileşmek ve implant tedavisinin daha başarılı olması için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz ;

  • İmplant tedavisi sonrası ilk 2 saat herhangi bir şey tüketmemelisiniz.
  • Sıcak gıdalar kan akışını hızlandıracağı için sıcak yiyeceklerden 24 saat boyunca uzak durmalısınız.
  • İmplant sonrası şişliğe ne iyi gelir ? sorusuna cevap olarak işlem bölgesine buz kompresi uygulayabilirsiniz.
  • Diş etlerinde deformasyon meydana geldiyse, birkaç gün boyunca kolayca çiğnenen yumuşak gıdalar tüketmek daha uygun olacaktır.
  • İmplant tedavi sonrası dahi dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalamalısınız. Ayrıca diş ipi kullanımı da ağız ve diş sağlığınız açısından faydalı olacaktır.
  • İmplant tedavisi sonrasında şiddetli ağrı, kanama ya da büyük bir şişlik yaşanırsa, derhal diş hekiminize danışmanız önemlidir.

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.