Kaplama Diş Ağrısı Neden Meydana Gelir ?
kaplama diş ağrı yapar mı

Kaplama Diş Ağrısı


Dişlerinde estetik ve sağlık açısından problem yaşayan kişiler diş  kaplama tedavilerine başvurabilmektedir. Uzun süreli ve sağlıklı bir tedavi yöntemi olan zirkonyum kaplama diş tedavisi yöntemi doktorların sıklıkla tercih ettiği bir diş tedavisi yöntemidir. Ancak bir süre sonra kaplama dişler ağrıya neden olabilmektedir. Bu durum doğal olarak bilinse de ağrının şiddetine ve süresine göre doktora gidilip gidilemeyeceğine karar verilmelidir. Peki, kaplama diş ağrısı neden yapar? Kaplama diş takıldıktan sonra ağrı olur mu ? sorularına açıklık getirelim. İşte detaylar !

Kaplama Diş Takıldıktan Sonra Ağrı Olur Mu ?

Diş tedavisi olmadan önce çokça sorulardan biri olan Kaplama Diş Takıldıktan Sonra Ağrı Olur Mu ? sorusu kişiler arasında oldukça sorulmaktadır. Kaplama dişlerde görülen ağrıların bir çok sebepleri bulunmaktadır. Kaplama diş ağrısı önemli nedenlerinden bir tanesi de, diş kaplama uygulanacak olan dişlerin çürük olmasıdır. Çürük olan ana dişlere, kaplama tedavileri uygulandığı taktirde zamanla ağrılar görülmesi olasıdır.


Ayrıca, kaplama kolelerinden sebep meydana gelen diş eti çekilmeleri, kaplama dişlerin yanlış yapıştırılmasından kaynaklı açıklık olması, kaplama diş tedavisi gören dişlerin kişiye uygun olmaması gibi durumlarda da diş eti çekilmeleri gözlemlenebilmektedir. Diş boynu olarak ta bilinen diş kolesi, diş kronu ile diş kökünün birleştiği kısımdır. Bu kısım eğer diş etine fazla baskı yaparsa kişilerde diş eti çekilmesi ve kaplama diş ağrısı gözlemlenebilmektedir.


Kişilerin kaplamalarında herhangi bir çürüme meydana gelmesi mümkün değildir. Törpülenen dişlerde zamanla çürüme görülebilir.

Çürümeden sonra eğer diş ağrısı yaşanırsa diş hekimine muayene olunması gerekmektedir. Muayenede alınan bilgiler ağız ve diş sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Sonrası Ağrı

kaplama diş ağrısı

Zirkonyum kaplama diş tedavisinde, diş hekiminin dişte törpüleme işlemi, ana dişin dış kısmında bulunan sert mine dokusunu tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu durumda ana dişin alt dentin yüzeyi açığa çıkmaktadır. Ortaya çıkan alt dentin, diş kanalları nedeniyle diş pulpası hassasiyet yaratabilmektedir. Bu durumda törpülenen dişlerde hafif ağrı ve sızılar hissedilmesi olağandır. Diş törpüleme sonrası hassasiyeti giderebilmesi için, mecburi olan geçici dişler, kişilerin sıcak, soğuk hassasiyetini giderdiğinden dolayı tedavilerin olmazsa olmazıdır. Ayrıca hafif oluşabilen bu ağrıların ortalama 2-3 hafta içerisinde tamamen geçmesi gerekmektedir. Ağrıların geçmediği taktirde, dişte veya tedavide olumsuz durum görülebilmektedir.

Kaplama Diş Eti Ağrısı

Zirkonyum kaplama diş tedavisi uygulanan dişlerde oluşan diş ağrıları çürük dişlerden dolayı oluşabilmektedir. Tedavinin sağlıklı diş eti olan hastalara uygulanması gerekmektedir. Eğer periodontal problemleri olan kişilere zirkonyum kaplama diş tedavisi uygulanırsa, diş eti çekilmeleri, diş eti enfeksiyonları gözlemlenebilmektedir. Bu durumda kaplama sonrası diş eti ağrısı görülmesi olasıdır. Ayrıca, diş köprüsü çalışmalarının, köprü kenarlarının uzatılması diş ağrısına neden olmaktadır. Zirkonyum diş kaplama uygulanan dişlerde meydana gelebilen ağrıları şu şekilde sıralayabiliriz ;

  • Diş köprüsü veya diş kaplama tedavisi uygulanacak olan dişlerin aşırı törpülenmesi
  • Travmatik veya olası sebeplerden ötürü diş gıcırdatma
  • Travmatik veya olası sebeplerden ötürü kaplamalarda kırılma veya çatlamalar
  • Törpülenmiş olan dişlerin zamanla çürümesi
  • Zirkonyum kaplamalarda kolelerin diş etine basmasından kaynaklı diş eti çekilmesi veya diş eti iltihaplanması
  • Törpülenen ana dişlerin ağız bakımı eksikliğinden dolayı dişin iltihaplanması gibi durumlardan dolayı kaplama dişlerde ağrı veya diş etinde ağrı görülebilmektedir.


Kaplama Diş Neden Ağrı Yapar ?

Diş tedavisi olmadan önce çokça sorulardan biri olan Kaplama diş ağrı yapar mı? sorusu kişiler arasında oldukça sorulmaktadır. Kaplama diş ağrısı için pek çok sebep vardır. Bunlardan birkaçı şöyledir. Hastanın doğal dişlerinin çürük olması, diş etlerinde çekilmeler meydana gelmesi, kaplama dişlerin tam yapıştırılmaması , dişlerin hastaya uygun olmaması gibi durumlarda kaplama diş ağrısı yapabilmektedir. Kaplama dişlerde çürüme görülmemektedir. Fakat törpülenen doğal dişler iyi bakılmadığında çürüyebilmektedir. Bu durumda yine kaplama dişlerde ağrı oluşabilmektedir. Diş eti ve dişlerden dolayı kaplama dişte ağrı gözlemlenebilir. Bu durumda diş hekiminizin müdahalesi yerinde olacaktır.

Kaplama dişlerinizde ağrı hissi yaşıyorsanız, aşağıdaki butonlardan birine tıklayarak bizlere ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Zirkonyum yapılan diş neden sızlar mı?

Zirkonyum dişler, dayanıklı ve biyolojik uyumlulukları yüksek olan bir malzeme olduğu için genellikle sızlama sorunlarına neden olmazlar. Ancak sızlama hissinin bir kısmı şu sebeplerle ortaya çıkabilir:
Zirkonyum kaplama, dişe iyi uyum sağladığında sızlama genellikle yaşanmamaktadır.
Ancak kötü uygulama veya diş hekiminizin deneyimsiz olması durumunda uyumsuzluk yaşanabilmektedir. Bu gibi durumda zirkonyum kaplama diş sızlaması görülmesi olasıdır. Ayrıca; Zirkonyum diş kaplama diş tedavisi ilk bittiği dönemde bazı hassasiyet hissi oluşabilmektedir. Bu geçici bir durum ve genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden ortaya çıkar.

Zirkonyum diş sızlar mı?

Kaplamanın diş sızıntısı genellikle geçici bir sorundur ve birkaç gün içinde kendiliğinden durur veya tamamen geçer. Eğer sızıntı sürekli veya şiddetli ise, hemen diş hekiminize başvurmanız önemlidir.

Kaplama diş sızlaması ne zaman geçer?

Kaplama diş ağrısı ve sızlaması genellikle geçici bir sorundur ve birkaç gün içinde kendiliğinden durur veya tamamen geçer.
Eğer sızıntı sürekli veya şiddetli ise, tedaviyi aldığınız diş hekimine başvurmanız önemlidir.

Kaplama diş sızlamasına ne iyi gelir?

Tedavi bittikten sonra hafif sızlamalar ve ağrı meydana gelebilmektedir. Bu durumdan sebep diş hekiminiz size ağrı kesici ilaçlar vermelidir. Bu ağrı kesicileri kullanabilir veya ağrıyı ve sızlamayı hafifletmek için soğuk kompresler uygulayabilirsiniz.

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.