Diş Törpüleme Nedir? - Dentallaid
diş törpüleme before after

Diş Törpüleme Nedir?

Diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen bu tedavi, dişlerde oluşan estetik problemlerin giderilmesini ve bunun yanında diş sağlığı rahatsızlıklarının sağlıklı bir şekilde giderilmesine yardımcı olmaktadır. Tedavi, genellikle yetişkinlere uygulanmakta ve çocuklara uygulanması tavsiye edilmemektedir. Diş törpüleme ve diş törpületme işlemi hakkında merak edilenleri siz değerli okuyucularımız için derledik. Sizler de bu yazımızda merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Tedavi Neden Tercih Edilmektedir ?

Tedavinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesinde birçok etken vardır. Diş törpüleme uzman hekimlerce gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Şimdi sizlere bu işleminin uygulanması gereken durumlardan bahsedelim.

  • Dişler üzerinde oluşan tabaka
  • Diş kaplaması gereken alandan daha fazla alan kaplaması dahilinde dişlerin törpülenmesi gerekmektedir.
  • Dişler de oluşan kırıklar
  • Dişlerde ki yamukluklar
  • Dişler arasında boy farklarının olması tedavisinin uygulanması gerektiğini gösteren nedenler arasındadır.


Diş Törpüleme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Diş törpüleme işleminde ilk olarak uzman hekimlerce gerekli incelemeler yapılmaktadır . Bundan sonra törpülenecek diş için ağız filmi çekilmektedir. Daha sonra ağızda uyuşturma yapılarak törpüleme işlemi gerçekleştirilmektedir. İşlem yapılacak olan diş diğer dişlerle uyum sağlayana kadar veya bulunan estetik problem giderilene kadar gerçekleştirilmelidir.

Diş Törpületme Dişlere Zarar Verir Mi ?

diş törpüleme before after

Tedaviyi yapacak hekimin alanında uzman olması öncelikli unsurlar arasındadır. Çünkü doktor kontrolü dışında yapılan işlemler yüksek oranda kayıplar yaşanmasına sebep olabilmektedir. Hatta ileri düzeyde, diş kayıplarına neden olabilir. Bu sebeple diş törpületme işlemi alanında uzman hekimlerce gerçekleştirilmesi gereken bir tedavi yöntemidir.
Diş törpüleme işleminin sık yapılması diş yapısının bozulmasına sebep olmaktadır. Tabi bunun yanında diş törpületme işleminin tüm ağıza uygulanmaması önemli hususlar arasındadır. Bunun nedeni uygulama sonrası dişlerin daha hassas bir yapıya kavuşmasındandır.
Diğer bir yandan diş törpületme işlemi çürük dişler için uygulanmamaktadır. Ayrıca dolgulu dişler için uygulanması da oldukça sakıncalıdır. Tüm bunların yanında bu tedavi işlemi, tüm dişler için yapılması tavsiye edilmemektedir. Çünkü törpülenen dişlerde hassasiyet oluşturduğundan yemek yeme ya da diğer işlemler sırasında problemler ortaya çıkabilmektedir.

Diş Törpüleme Sonrası Yaşananlar Nelerdir ?

diş törpüleme before after

Diş törpüleme sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, dişlerin korunmasıdır. İşlem sonrasında bir süre sert yiyeceklerin tüketilmesi sakıncalıdır. Ayrıca işlem sonrasında diş hekiminin tavsiye ettiği diş macununun kullanılmasında fayda vardır. Bunların yanında da dişlerin ihtiyaç duyduğu vitamin mineral alınımında önem taşımaktadır. Gerekli vitamin ve minerallerin alınmaması dahilinde dişler zayıflayabilmektedir. Bunun sonrasında ise diş sağlığı bozulabilmektedir.

Tüm bunların yanında tedavi işlemi sonrası yapılması gereken bir başka hususta dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanmasıdır. Tedavi sonrasında dişlerin düzenli ve aksatılmadan fırçalanması diş sağlığı açısından oldukça önemlidir . Aynı zamanda yapılan işlemin pekiştirilmesinde önemli sonuçlar ortaya koymaktadır.

Diş Törpüleme Hastaya Acı Verir Mi ?

Diş törpüleme işlemi genel olarak lokal anestezi dahilinde yapılmaktadır. Bu sayede hasta tedavi sırasında herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Bazen çok hafif bir şekilde ağrı veya acı hissedilse de kısa bir zaman sonra bu durum kendiliğinden kaybolacaktır.

Yorum bırakın

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.