Gummy Smile Nedir? Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?
Gummy Smile Nedir? Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Gummy Smile Nedir? Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Kişinin güldüğünde diş etlerinin normalden fazla görülmesi sorunu gummy smile olarak bilinmektedir. Gülerken diş etinin normalden fazla görülmesi olarak bilinen gummy smile, kişilerin güldüğünde diş boyutlarının normal olduğu fakat, gülüş esnasında diş etinin normal boyuttan fazla görülmesi durumunda kişilere estetik açıdan problem yaratan bir sorundur. Bu durum birçok kişi tarafından normal olarak karşılanmaktadır. Fakat bu yapıdaki diş etlerine sahip olan kişiler için bu durum sorun yaratabilmektedir. Aynı zamanda bu sorun, kişilerin özgüvenlerini ve sosyal hayatı derinden etkiler.

Gülerken diş etinin fazla görünmesi sorunu çok fazla kişide rastlanmasa da bu problem için geliştirilmiş tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İşte detaylar!

Gummy Smile Görülme Nedenleri Nelerdir?

Gülerken diş etinin normalden fazla görülmesi nedenlerini birkaç maddeler halinde sıralanabilmektedir. 

 • Diş etinde oluşan problemler sonucu inflamasyon
 • Üst dudak kasının hipermobil olması (en çok görülen nedendir)
 • Üst dudağın çok ince boyutta olması
 • Küçük diş yüksekliğine sahip olunması
 • Üst çenede vertikal (yatay)yönde aşırı büyüme görülmesi
 • Üst çenenin dış tarafında oluşan kemik büyümesi
 • Hipertansiyon ilaçlarına bağlı diş etlerinde görülen aşırı büyüme, şişlik oluşması
 • Genetik sebepler

Bu nedenlerden dolayı oluşan gummy smile için uygulanabilen tedaviler ise, botoks, kuron boyu uzatma ve ortodonti tedavileri bulunmaktadır.

Kuron Boyu Uzatma Operasyonu ile Gummy Smile Tedavisi Nedir?

Diş boyu uzatılması yani gingivektomi olarak bilinmektedir. Kuron boyu uzatma operasyonu, dişin kemik içinde bulunan kök ucunu cerrahi olarak alınması veya alınmaması işlemini içeren dişin kökünde flep açılarak diş boyutunu uzatma işlemidir. Bu tedavide amaç, fazla diş eti dokusunu bulunduğu bölgeden çıkartarak ön dişlerde bulunan diş eti miktarını normale getirmektedir. Eğer diş boyları arasında bir yamukluk varsa bu esnada düzeltilmektedir. Genellikle ön dişlere uygulanan bu tedavide, ön dişlerin uzunluğu arttırılarak, diş etleri simetrik şekilde düzenlenir. Gummy smile sorununun bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Botoks Uygulaması İle Gummy Smile Tedavisi Nedir?

Botoks günümüzde estetik ve diş sağlığı açısından kullanılan bir maddedir. Gummy smile problemlerinde kullanılan botoks, gülme hareketi sağlayan kasların gereğinden fazla kısaldığı durumlarda kullanılır. Enjektörler yardımıyla uygulanan botoks, herhangi bir cerrahi işleme gerek duyulmamaktadır.  Kişilerde bulunan gummy smile sorununun büyüklüğüne göre 2 veya 5 farklı bölgeye uygulanır. Tedavi öncesi, botoks uygulanması planlanan bölgeye anestezi içeren kremler ile bölge uyuşturularak gerçekleştirilmektedir. Böylelikle botoks uygulanması planlanan kişiler tedavi esnasında herhangi bir acı veya ağrı hissetmemektedir.  Ayrıca botoks 3-6 ay periyodik aralıklarla güncellenmelidir.

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Bayanlarda, deriye iğne girişi yapıldığı için aynı gün içerisinde makyaj yapılmamalıdır.
 • Tedavi sonrası alkol alınmamalıdır.
 • Tedavi sonrası duş alınmamalıdır.
 • Çene ve dudak hareketlerinin normal şekilde devam ettirilebileceği unutulmamalıdır.


Botoks Uygulaması Kimlere Yapılmamalıdır?

 • Hamile ve emziren kişilere
 • Özellikle dudak bölgesinde uygulamanın yapılacağı alanda enfeksiyonu olan kişilere
 • Kanser tedavisi gören hastalara
 • Kanama bozukluğu olanlara
 • Kas hastalığına sahip olan kişilere
 • İleri düzeyde psikiyatrik bozukluğa sahip kişilere
 • Kan sulandırıcı kullanmak zorunda olanlara


Ortodontik Tedaviler ile Gummy Smile Tedavisi Nedir?

gummy smile

Diş eti estetiğinde yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden biri ortodonti tedavileridir.  Özellikle çenenin konumu, diş ve ağız kapanış pozisyonlarından kaynaklanan rahatsız eden diş eti sorunlarında ortodonti tedavisi tercih edilebilmektedir.

Gummy smile tedavisinde, ortodontik tedaviler diş telleri ve şeffaf diş plaklardır. Bu tedaviler vakadan vakaya farklılık göstermekte ve 6 ay ila 3 yıl arasında bir süre tutmaktadır. Aynı zamanda ortodonti tedavilerinde herhangi bir kısıtlama görülmez. Bu durumda, tedavi sonrası dişlerin doğru fonksiyon poziyonlarında bulunması ve sağlıklı görünen diş etlerine sahip olunması amaçlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Ortodonti Diş Tedavileri Hakkında Merak Edilenler

İstanbul Dentallaid Diş Kliniği ve Hollywood Smile Center ile Hayata Gülümseyin!

Gummy smile fiyatları hakkında net bir fiyat vermek zordur. Bunun sebebi, vakadan vakaya değişiklik gösterebilmektedir. Uzman diş hekimi tarafından gerekli kontrollerin yapılması tedavi sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır. Bu durumda gülerken diş etinin normalden fazla görülmesi durumundan şikâyetçiyseniz sizlerde aşağıdaki butonlardan biriyle bizimle iletişime geçebilir gummy smile fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şimdi sizde gelin gülüşünüzdeki pürüzleri birlikte ortadan kaldıralım !

İlginizi Çekebilir: Komple Diş Yaptırmak Hakkında Bilinmeyenler !


Sıkça Sorulan Sorular

Gummy smile kalıcı mı?

Genellikle kalıcı bir sorun olmayan gummy smile’da geçici ve kalıcı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Geçici bir seçenek olarak botoks kullanır. Kalıcı düzeltmeler için kuron boyu uzatma operasyonları veya ortodonti tedavileri uygulanmaktadır.

Gummy smile neden olur?

Gummy smile, üst dudak kaslarında fonksiyon bozukluğu veya üst dudak kısalığı gibi nedenlerle ortaya çıkar. Ayrıca diş boyutu ve çene yapısı da etkili faktörler arasında yer alır.

Gummy smile ne demek?

Kişinin gülümserken veya konuşurken üst diş etinin normalden fazla görülmesi durumunu ifade eder. Genel olarak, standart ve gülüş hattı olan bir gülümsemede diş etinin üst dudak sınırından en fazla 2 mm kabul edilmektedir.

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.