Diş Sararması Nedenleri - Diş Sararması Neden Olur?
dis sararması nedenleri

Diş Sararması Nedenleri

Diş sararması birçok kişinin başına gelen ve çok fazla rahatsızlık duyulan bir problemdir. Bu durumda kişilerin ilk olarak aklına diş sararması neden olur ? veya diş sararması nedenleri nelerdir ? sorusudur.

Diş sararması kişinin estetik bir gülüşe sahip olamamasının en büyük nedenlerinden biridir. Bunun yanı sıra diş sararması nedenleri birkaç başlık altında sıranılabilinmesi mümkündür. Bu başlıklar;

Tütün Ve Sigara Kullanımı

Diş sararması nedenleri arasında yaygın görülen bir diğer sebeplerden biri de tütün ürünleri kullanılmasıdır. Aynı zamanda tütün, nikotin ve katran içerdiğinden dolayı sigara kullanan kişilerin dişleri çok bir süre içerisinde kararmaya başlar. Nikotin ve katran diş minesine yapışarak dişlerde renk değişikliğine sebep olmaktadır. Dişlerinizin doğal ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız sigarayı bırakabilirsiniz.

Diş Minesinin Hasar Görmesi

diş sararması nedenleri

İnsanlarda yaş ilerlemesine bağlı olarak diş minesi zayıflar, sarı renge dönüşür ve diş eti altındaki diş kemiği açığa çıkar. Bunun olmasını önlemek için dişleri düzenli olarak fırçalamak, diş bakım suyu ile gargara yapmak, asitli gıda tüketimini azaltmak, diş ipi kullanmak diş minesinin hasar görmesini önler.

Diş Sararması Nedenleri Travmatik ve Genetik Sebepler

Ağız ve diş sağlığı kişilerin sosyal hayatı için önem taşımaktadır. Diş sararması neden olur ? sorusunun bir diğer cevabı ise, dişleri sarartan yiyecekler ve içecekler çok sık tüketilmemeli veya tükettikten sonra ağız bakımı yapılmalıdır. Ayrıca, içeriğinde fazla oranda şeker ve asit olan kahve, çay, kola gibi içecekler yoğun tüketim doğrultusunda dişlerin sararmasını sağlar. Genetik nedenlere bağlı olarak dişlerin kendi yapısında geçmeyen bir sarılık görülebilmektedir. Flor değeri çok yüksek olan suların sık olarak tüketilmesi doğrultusunda da dişlerde sararma meydana gelebilir. Bir diğer sararma sebeplerinden biri ise dişe alınan darbe sonucu oluşur. Bu nedenle dişe gelen darbe durumunda diş canlılığını yitirip renk değişimi oluşabilir. Diş sararması nedenleri olarak 4 ana başlıkta toplamaya çalıştık. Dişlerinin renklerinden şikayeti olan kişiler için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Diş taşı temizliği ve diş beyazlatma bu tedavilerden birkaçıdır.  En doğru tedavi alanında uzman hekimler tarafından belirlenerek yapılmalıdır.

Yorum bırakın

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.