Diş İpi Nasıl Kullanılır ? - Diş İpi Kullanımı
diş ipi nasıl kullanılır

Diş İpi Nasıl Kullanılmalıdır?

Diş ipi nasıl kullanılır? Siz de merak ediyorsanız bu blog yazımızda hayatınızı kurtaracak bilgiler edinebileceksiniz. Diş sağlığı için oldukça önemli olan diş ip kullanımı, diş fırçasının ulaşamayacağı bölgelerde kalan yemek artıkları uzaklaştırılmada bir numaralı üründür. Üstelik ince ve küçük kutusu sayesinde kullanımı ve taşınması oldukça kolaydır. Ayrıca dişler arasında kalan plakları temizlemede, diş ve dişeti sağlığı için oldukça büyük öneme sahiptir.

Dişlerin arasında kalan plaklar ve yiyecek artıkları zamanla birikme gösterir ve bu durum diş çürümelerine, periodontoloji (diş eti) rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Böyle durumlar da dişler arasında kalan plaklar ve yiyecek kalıntıları temizlenmelidir. Ancak ağız ve diş sağlığı için sadece ip kullanmak yeterli olmaz. Aynı zamanda ipin doğru kullanılması gerekmektedir.

Dişler İçin Diş İpi Nasıl Kullanılır ? 

diş ipi

Dişleriniz arasında plak ve yiyecek kalıntıları birikiyorsa ip kullanmak sizin için faydalı olacaktır. Ancak önce nasıl kullanıldığıyla alakalı bilgi edinmelisiniz. Bundan sonra doğru bir uygulama yapmanız gerekir. Sizler de diş iplerinden maksimum fayda almak için aşağıda yer alan bilgileri dikkate alabilirsiniz.

Diş ipi nasıl kullanılır ? Öncelikli olarak 40 cm kadar diş ipini elinize alınız. Daha sonrasında ipin orta kısmını orta parmağınızla sarınız. İpi 5 cm kadar kısmını kullanmak için açık bırakmak size yetecektir. Daha sonrasında ipi işaret ve başparmaklarınız arasında gerin ve ileri geri yavaş hareketlerle diş aralarınız temizlemeye başlayın. Aynı zamanda diş ip kullanımı, dişlerin arası temizlenirken ip ile çok fazla sert hareketler yapmadan yavaş bir şekilde aşağı yukarı olacak şekilde ipi ileri ve geri çekin. Bu uygulamayı tüm dişleriniz nazikçe uygulamaya özen gösterin. Ayrıca uygulama sırasında ipin dişetine geçtiğinden emin olmanızda fayda vardır. Bunların yanı sıra ipi fazla zorlamayın. Çünkü çok fazla oranda zorlamanız dahilinde diş eti dokunuzu kesebilir ya da ciddi hasarlar verebilirsiniz. Diğer yandan dişler arasında geçiş yaparken ipin temiz olan kısmını kullanmaya özen gösterin.

Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde kullanılan 2 tip dişipi çeşidi bulunmaktadır. Bunları aşağıda sıralanmaktadır:

  • Naylon ip (çok filamanlı)
  • PTFE ip (tek filamanlı)

Diş ipi çeşitlerinden olan naylon ip, mumlu ya da mumsuz olacak şekilde farklı aromalarla satılmaktadır. Naylon ip, birden çok telden meydana gelmektedir. Bu nedenle diş araları çok sıkı olan hastalarda dişlerin aşınma ya da yıpranma göstermektedir .

PTFE tek filamalı ip, naylon ipe göre maliyeti daha fazladır. Ancak araları sık olan dişlerin arasında kolay kayar ve aşınma yıpranmaya karşı dirençlidir. Bu sebepledir ki hastalar tarafından PTFE modelin daha çok tercih edildiğini söylemek yanlış olmaz.

Diğer yandan her iki ipi düzenli ve hassas kullanıldığında diş aralarında kalan plak ve yemek kalıntıları temizlenmektedir. İp kullanımında istenilen sonucun alınması için çeşidinden çok kullanımının önemli olduğunu söylemek doğru olacaktır. Sizler de sağlığınız için iplerin doğru şekilde kullanmalısınız. Ayrıca günde dişlerinizi 2 defa fırçalamanın yanında periyodik olarak ip kullanımını da ihmal etmemeniz tavsiyemizdir.

Yorum bırakın

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.