Diş Çürümesi Nedenleri - Dentallaid
diş çürümesinin nedenleri

Diş Çürümesi Nedenleri

Diş çürümesi nedenleri, dişin sert dokusunun dentin veya dişin kök yüzeyini örten sert dokusunun bozulmasıdır. Dişlere zarar verebilecek şekerli ve asitli besinlerin dişlerde yer tutması sonucu oluşmaktadır. Diş çürüme nedenleri, ağızda şeker, karbonhidrat ve asitli içeceklerin artıkları ile beslenen birçok bakteri bulunmaktadır. Bu şekilde mikroorganizmalar büyüyerek asidik bir ortam ortaya çıkar. Asidik ortamın ortaya çıkması durumunda dişin sert dokularında yıkım gerçekleşmektedir. Bu durumda dişlerin çürümesinin nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş çürüğü ağız ve diş sağlığı için ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diş Çürümesi Nedenleri Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı kişinin sosyal hayatında büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı dişler her zaman daha kullanışlı ve şık görünüm ortaya çıkarmaktadır. Fakat diş çürümesi gibi durumlarda Diş çürümesinin nedenleri kişilerin sıklıkla sordukları sorudur, Diş çürümesine neden olabilecek en önemli etkenlerden biri ise unlu yiyeceklerdir. Bu nedenden dolayı şeker ve un ağırlıklı beslenen, ayrıca diş bakımına dikkat etmeyen herkes için diş çürüme tehlikesi mümkündür. Tükürük bezleri bakteri oluşumuna ve asidik reaksiyonlara karşı tepki oluşturmaktadır fakat diş çürümesine karşı da tepki oluştursa da bu çok fazla etkili olmamaktadır. Bunun yanı sıra dişlerin çürüme nedenlerine örnek olarak, tükürük miktarını azaltan ve ağızda kuruluk oluşturan ilaçları kullanan kişilerde diş çürümesi daha sık görülmektedir.

Çürüme Nasıl Önlenmelidir?

diş çürümesi, diş çürüme nedenleri, dişin çürümesinin nedenleri

Birçok diş probleminin önlenebildiği gibi diş çürümesi de önlenebilmektedir. En önemlisi diş bakımının düzenli bir şekilde yapılması, diş ipinin düzenli bir şekilde kullanılması diş çürümesinin önüne geçen en önemli etkenlerdendir. Yemek fazlalıkları genellikle dişlerin arasında biriktiği için düzenli olarak diş fırçalanmasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte damakların hassasiyetine göre doğru diş fırçası seçimi de önemlidir. Şekerli ve unlu yiyecekleri daha az tüketmeye dikkat etmek önemlidir.

Diş Çürümesinin Belirtileri

Diş çürümesi belirtileri çürüğün olgunluğuna ve kapladığı yerin boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda, çürüğün gerçekleştiği yer oldukça önemlidir. İlk başta herhangi bir semptom gerçekleşmemektedir. Bu durumda ilerleyen zamanlarda farklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çürüğün seviyesi ilerledikçe dişlerde ciddi hassasiyet, dişte delinmeler, renk değişiklikleri, ısırma ve çiğneme esnasında şiddetli ağrı, sıcak, soğuk ve tatlı besinlerin tüketilmesi durumunda ağrı meydana gelir. Bu durumlar diş çürümesi kesin olarak görülen belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorum bırakın

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.