Çürük Diş Çekilmezse Ne Olur? | Çürük Dişlerin Tedavisi-Sonuçları
cürük-dis-cekilmezse-ne-olur

Çürük Diş Çekilmezse Ne Olur?

Diş sağlığı, genel sağlığımızın bir parçasıdır ve dişlerimiz sağlıklı olduğunda sadece gülümsememizi güzelleştirmez, aynı zamanda günlük yaşantımızda da önemli bir rol oynar. Ancak bazen, çeşitli nedenlerle dişlerimizde çürük oluşabilir. Bu durumun tedavi edilmediği takdirde hem dişlerimize hem de vücudumuza zarar verebilmektedir. Peki, çürük diş çekilmezse ne olur? Bu makalede bu sorunun cevabını arayacağız. İşte detaylar !

Çürük Dişin Tehlikeleri

Çürük diş, diş minesinin aşındığı bir durumdur. Bakteriler diş minesi üzerinde birikerek asit üretir ve bu asit diş minesini yavaş yavaş çürütür. Tedavi edilmediği takdirde çürük diş, diş kaybına neden olmaktadır. Ancak bu sadece diş kaybı ile sınırlı değildir. Çürük dişin ciddi sağlık problemlerine de neden olabileceği bilinmektedir. Tedavi edilmemiş çürük dişler zamanla enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Bu enfeksiyonlar diş eti hastalıklarına, kemik kaybına ve hatta diğer organlarda enfeksiyonlara neden olabilmektedir.

cürük-dis-cekilmezse-ne-olur

Diş Ağrısı

Çürük diş, en yaygın diş problemidir ve birçok kişi hayatının bir döneminde çürük dişle mücadele etmiştir. Çürük diş, diş etlerine ve sinirlere yakın olduğunda şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Bu durum, kişilerin günlük aktivitelerini etkileyebilmekte ve hatta bizi işe gidemeyecek kadar hasta edebilmektedir.

Dişte Enfeksiyon

Çürük diş, enfeksiyona neden olabilmektedir. Bakteriler dişin içine yayıldıktan sonra enfeksiyon riski yüksektir. Bu durumda, iltihaplı bir apse oluşabilmektedir. Bu durum genel sağlık problemlerine yol açmaktadır.

Diş Kaybı

Çürük diş tedavi edilmezse, diş kaybına neden olabilmektedir. Diş kaybı, çiğneme fonksiyonunuzu etkilemektedir. Bu durum konuşmayı zorlaştırmaktadır. Aynı zamanda estetik açıdan da hoş bir görüntü oluşturmaz.

Çene Kemiği Problemi

Dişleriniz çürümeye başladığında, çene kemiklerinizde de sorunlar yaşayabilirsiniz. Çene kemikleri, dişlerin desteklenmesinde önemli bir rol oynarlar. Diş kaybı veya çürük diş, çene kemiklerinde zayıflamaya veya kayba neden olmaktadır. Bu durum, yüz şeklinizde değişime ve ciddi ağız içi sağlığı problemlerine neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: İltihaplı Diş Çekilir mi?

Çürük Diş Çekilmezse Ne Olur?

Birçok kişi, çürük dişin kesinlikle çekilmesi gerektiğini düşünür. Ancak çürük dişin çekilmesi, her zaman en iyi seçenek değildir. Çürük diş çekilmezse, ne olacağına gelince, dişteki çürüğün durumuna bağlıdır.

Çürük Dişin Korunması

Eğer çürük dişiniz erken aşamadaysa ve sinirlere veya diğer dişlere zarar vermediyse, dişteki çürük alan temizlenmelidir. Çürük, dişinizden temizlendikten sonra ise dolgu malzemesi ile doldurulmalıdır. Sonrasında ise diş yeniden şekillendirilmelidir. Bu tedavi sayesinde dişinizi koruyabilirsiniz.

Kök Kanal Tedavisi

Bazı durumlarda çürük diş, ileri aşamada ise, kök kanal tedavisi gerekebilmektedir. Bu tedavi, dişin içindeki enfeksiyonu ortadan kaldırmak için yapılan bir işlemdir. Dişin içi temizlenerek, enfekte olan dokular çıkarılmakta ve ardından kanalın dolgu malzemesi ile doldurulması sağlanır. Kök kanal tedavisi sayesinde dişi kurtarmak mümkündür.

Çürük Dişin Çekilmesi

Eğer çürük dişiniz ileri aşamada ise ve artık kurtarılamaz durumdaysa, diş çekimi kaçınılmazdır. Diş çekimi sonrasında, diş eksikliği nedeniyle çene kemiğinde azalma görülmektedir. Bu nedenle, çekilen dişin yerine diş implantı veya diş köprü uygulaması gibi seçenekler sunulmalıdır.

İlginizi Çekebilir : Çekilen dişin yerine ne yapılabilir ?

Önlem Almak İçin Neler Yapılabilir?

Çürük dişlerden korunması için, doğru diş fırçalama teknikleriyle düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanma gibi diş hijyeni önlemleri almak çok önemlidir. Ayrıca, şekerli gıdaları ve içecekleri sınırlamak da diş sağlığı açısından önemlidir. Belirli periyot aralıklarla diş kontrollerine gitmek ve olası sorunları erken teşhis etmek de önleyici tedbirler arasındadır.

Sonuç olarak, çürük diş, küçük bir sorun gibi görünebilmektedir. Ancak tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle, diş sağlığına özen göstermek ve düzenli kontroller yaptırmak çok önemlidir. Çürük dişiniz varsa, diş hekiminize danışarak en doğru tedavi seçeneğini belirleyebilirsiniz. Unutmayın, eğer diş çürüğü ileri seviyedeyse ve çürük diş çekilmezse, ciddi sağlık problemleri ortaya çıkarmaktadır.

Ayrıca Bakınız : Doğru Diş Fırçası Kullanımı Nasıl Olmalıdır?


Sıkça Sorulan Sorular

Çürük diş ağızda kalırsa ne olur?

Eğer çürük diş tedavi edilmezse, ağızdaki bakteriler enfeksiyonlara neden olarak grip, nezle, faranjit gibi hastalıklara yol açabilir. Ayrıca kalp hastalıklarına da zemin hazırlayarak kan damarlarına zarar verebilirler ve mideye inerek burada da çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilirler.

Çürük diş çekilmek zorunda mı?

Eğer çürük, dişin köküne kadar ilerlemişse veya diş eti hastalığı nedeniyle kemik dokusunda kayıp meydana gelmişse, dişin çekilmesi gerekebilir. Ayrıca, diş sallanmaya başlamışsa da çekilmelidir.

Tedavi edilmeyen diş çürükleri hangi hastalıklara yol açar?

Tedavi edilmeyen diş çürükleri sinüzit, şeker hastalığı, bademcik iltihabı, romatizma, kemik erimesi gibi önemli rahatsızlıklara neden olabilirler. Bunların yanı sıra sistemik hastalıkların ağız sağlığıyla doğrudan ilişkisi olduğundan, kalp ve böbrek yetmezliği, şeker hastalığı ve ülser gibi hastalıklarla da bağlantılı olabilirler.

Diş çürüğü nerelere vurur?

Diş ağrısı sadece ağız bölgesinde kalmayıp, çene aracılığıyla başta bulunan tüm organlarla bağlantılıdır. Bu nedenle, dişte oluşan çürük, enfeksiyon ve iltihaplar öncelikle çeneye, başa, yüze, kulağa, boyuna ve gözlere yayılabilir.

Diş çekildikten sonra yerine ne konur?

Diş çekildikten sonra, implant diş yerleştirilebilir. Bu işlem, ön diş ya da arka diş olsun fark etmez. Ancak daha önce çekilmiş bir dişin boşluğuna implant yapılacaksa, ekstra yer açma işlemi uygulanması gerekir.

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.