Ayrık Diş Nasıl Tedavi Edilir?
ayrık diş tedavisi

Ayrık Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız sağlığı için oldukça önemli olan dişler, kişinin yüzüne ve gülüşüne katkı sağlar. Bu sebepler herkes parlak ve inci gibi sıralı dişlere sahip olmak ister. Diş hekimliğinde diastema olarak bilinen ayrık diş, dişlerin konum itibarıyla aralıklı olmasıdır. Bazen iki diş arasında görülebileceği gibi bazı durumlarda tüm işlerin ayrık olması da söz konusudur. Genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan diastema ileri yaşlarda diş eti problemleri, parafonksiyonel alışkanlıklar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Aralıklı diş tedavisi günümüzde diş hekimleri tarafından estetik diş tedavileri sayesinde kolaylıkla yapılmaktadır. Bu blog yazımızda ayrık diş tedavisi ve ayrık dişler hakkında merak edilen konuları başlıklara ayırarak mercek altına alacağız.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

ayrık diş

Güzel bir gülümseme için dişler büyük bir öneme sahiptir. Doğuştan ya da sonradan oluşan etkenler nedeniyle ayrık olabilmektedir. Bu durumda memnun olmayan hastalar ayrık diş tedavisi yöntemlerini araştırmaktadır. Diş hekimi tarafından yapılan gerekli muayene ve tetkikler sonrasında aralıklı diş tedavi yöntemine karar verilmektedir. Bu tedaviler 3 başlık altında sıralanabilmektedir. Bunlar;

Ortodonti Diş Tedavisi: Ayrık dişler için en bilinen ve sağlam olan tedavi yöntemlerinden biri diş teli tedavisidir. Dişe takılan teller çene yapısına baskı yaparak dişler arasındaki boşluğu yavaş yavaş kapatır. Diş teli tedavisi vaka durumuna bağlı olarak uzun bir süreci kapsamaktadır.

Kompozit Lamina: Tedavide uygulanan bir diğer yöntem ise estetik diş tedavileri alanında yer alan ve günümüzde yaygın olarak uygulanan kompozit lamina işlemidir. Kompozit lamina da diş üzerindeki dokulara aşındırma yapılmadan, anesteziye gerek kalmadan uygulanır. Genellikle tek seansta tamamlanan kompozit lamina işlemi diş renginden oldukça zor ayırt edilir. Bu nedenle hastalar ve diş hekimleri tarafından uygulanır.

Porselen Lamina: Dişin ölçüsü alınarak, dişte aşındırma yapmadan gerçekleştirilen diş uygulamasıdır. Hastaya uygun olacak şekilde kişisel olarak hazırlanan porselen lamine; dişlerin konumu, genişliği, duruş açısı gibi birçok faktörle birlikte değerlendirilmektedir.

Ayrık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaya uygulanılacak aralıklı diş tedavisinde dişin ya da dişlerin ayrık olma durumuna bağlı olarak tedavi yöntemi hekim ve hasta arasında detaylandırılarak belirlenmelidir. Tedavi süresinde, hastalar tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kompozit lamina yani bonding ile tedavi genel itibarıyla tek seansta biter. Süre olarak yapılacak diş sayısına göre 1-3 saat sürebilir. Porselen laminalarda tedavi süresi yaklaşık olarak 5-7 gün içerisinde gerçekleşir. Ayrık diş tedavisi uygulanan diş teli uygulamasında ise bu süre 12-18 ay olarak öngörülmektedir.

Yorum bırakın

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.