Genç Yaşta İmplant Diş Tedavisi Yaptırılır Mı ?
genc-yasta-implant-tedavisi

Genç Yaşta İmplant Yapılır Mı ? Neden İhtiyaç Duyulur ?

İmplant tedavisi kaç yaşında yapılmalıdır ? sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü implant tedavisinin uygunluğu kemik olgunluğu ve gelişimi ile ilgilidir. Kemik gelişimini tamamlamış her birey implant tedavisi için uygundur. Dolayısıyla genç yaşta implant tedavisi isteyen birinin kemik gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Kemik gelişimi tamamlanmayacak kadar erken yaşta implant tedavisi yaptıran birinin ileride implant diş tedavisi görmüş olduğu dişi kaybetmesi muhtemeldir.

Genç bireylerde implant tedavisi yaptıranların açısından baktığımızda eğer kemik gelişimi tam olarak tamamlanmamışsa çene kemiğinin yapısında değişim mümkündür. Bu durum implant diş ile ağız dokusunun uyumunu olumsuz etkileyeceği bir gerçektir.

Tedavi 18 Yaş Altı Hastalara Uygulanabilir Mi ?

Yazımızın başında da belirtiğimiz gibi implant tedavisinin uygunluğu kemik gelişimiyle doğrudan orantılıdır. Dolayısıyla “implant tedavisi 18 yaş altı bireylere uygulanamaz” demek yanlış olur. Ancak bilimsel olarak baktığımız zaman erkekler kemik gelişimlerini 17 – 18 yaşlarında tamamlamaktadır. Dolayısıyla genç yaşta implant tedavisi kararı vermek için öncelikle çene kemiğinin muayene edilmesi gerekmektedir. 18 yaş altı erkek birinin kemik gelişimini tamamlamaması da muhtemel bir durumdur.

Bunlara karşılık kız çocukların gelişim hızı erkek çocuklara göre daha hızlıdır. Dolayısıyla bu tedaviyi 18 yaş altındaki kızlara uygulanması için daha elverişlidir. Kız çocukların kemik gelişimlerini tamamladığı yaşlar genel olarak 15 veya 16’dır. Yine de fiziksel olarak ve radyolojik görüntüleme yapılarak çene kemiğinin gelişmişliği incelenmelidir.

Tedavi Neden Gerekir ?

genc-yasta-implant

İmplant tedavisi çene kemiğinde kaybedilen dişlere yönelik bir tedavi olduğundan yetişkin bireylerin tercih etmesi olağan bir durumdur. Buna karşılık genç bireylerde implant tedavisi yaptıranlarla karşılaşmak mümkündür. Peki , genç bireylerde implant tedavisi neden tercih edilir ? Tedavinin tercih edilme sebepleri şöyledir :

  • İmplant tedavisi her ne kadar belirli bir yaş alan bireylerin tercihi olsa da diş kaybı her genç bireyin başına gelebilmektedir. Bu durumun çözümlerinden biri de implant tedavisidir.
  • Özellikle travma kaybı kaynaklı diş kaybı yaşayan genç bireyler, implant tedavisine başvuranlar arasında daha yüksek bir orana sahiptir. Darbe kaynaklı diş kayıpları onarılamayacak düzeyde ise darbe gören diş çekilerek yerine implant tedavisi uygulanabilir.
  • Ayrıca özensiz ve düzenli gerçekleştirilmeyen ağız ve diş bakımı da diş kayıplarına veya çürüklere neden olabilmektedir.. Genç bireylere, implant tedavisi için çürük dişler yerinden sökülerek implant tedavisi uygulamak mümkündür.
  • Son olarak erken yaşta yaşanan diş kayıplarının sebebi çeşitli rahatsızlıklarda olabilmektedir. Böyle durumlarda erken yaşta implant tedavisi uygulanması gerekebilmektedir. Ancak implantın uzun ömürlü olabilmesi için hastanın genel sağlık durumundan emin olunmalıdır.

İmplant tedavisi genel olarak belirli bir yaşa gelen bireyler tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda genç bireylerinde tercih edebileceği bir tedavi yöntemi olduğunu hatırlanmalıdır. Diş kaybı yaşayan her genç birey kemik gelişimini tamamladığı taktirde implant tedavisini tercih edebilmektedir.

Erken Yaşta İmplant Mümkün !

Genç yaşta implant tedavisi yaptırmak isteyen kişiler, tıpkı yetişkinlerde de olduğu gibi çene kemiğinin yapısı kontrol edilmelidir. Kişinin çene kemiği, gelişimini tamamlamış ise, hasta implant diş tedavisi yaptırabilmektedir. Ayrıca diş kaybının çene kemiği açısından olumsuz bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Yorum bırakın

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.