Durduk Yere Diş Eti Kanaması Neden Olur Ne İyi Gelir? - Dentallaid
durduk yere diş eti kanaması iltihabı nedenleri sebebi

Durduk Yere Diş Eti Kanaması Neden Olur Ne İyi Gelir?

Dişlerinizi fırçalarken veya diş ipi kullanırken diş etlerinizin aniden kanadığını gördünüz mü? Ya da belki yemek yerken bile kan görüyorsunuz? Eğer böyle bir durum yaşadıysanız, o zaman durduk yere diş eti kanaması olarak bilinen bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu endişe verici ve rahatsız edici bir deneyim olabilmektedir, ancak neyse ki yönetebilmenin ve önleyebilmenin yolları vardır. Peki durduk yere diş eti kanamasının sebepleri nelerdir? Evde diş eti kanaması nasıl durdurulur? Diş eti kanamasına hangi vitamin eksikliği sebep olur ?

Diş eti kanaması, diş etlerinin morarması ve kanamayı içeren bir diş sağlığı sorunudur. Bu durum diş fırçalama tekniğinin yanlış yapılması, diş ipi kullanmamanın, sigara veya alkol kullanımı, stres, diyet eksiklikleri ve hormonel değişiklikler gibi faktörler diş eti kanamasına neden olabilmektedir.

Durduk Yere Diş Eti Kanaması

Durduk yere diş eti kanaması, aşikar bir neden veya yaralanma olmadan diş etlerinin kanadığı yaygın bir diş problemdir. Kanama, fırçalama, diş ipi kullanma veya hatta yemek yerken bile meydana gelebilmektedir. Bu durum herhangi bir yaşta herkesi etkileyebiliceği gibi rahatsızlık, ağrı ve endişeye neden olacaktır.

Durduk Yere Diş Eti Kanamasının birkaç olası nedeni vardır. İşte en yaygın olanlardan bazıları:

 1. Gingivitis: Gingivitis, kötü ağız hijyeni sonucu oluşan hafif bir diş eti hastalığıdır. Plak dişlerde biriktiğinde, diş etlerinin iltihaplanmasına ve tahriş olmasına neden olarak kanamaya yol açabilmektedir.
 2. İlaçlar: Kan sulandırıcılar ve aspirin gibi belirli ilaçlar, diş etlerini kanatma riskini artırabilmektedir.
 3. Besin Eksiklikleri: C vitamini ve K gibi bazı temel besin maddelerinin eksikliği, diş etlerindeki kan damarlarını zayıflatarak kanamaya daha yatkın hale getirebilir.
 4. Hormonal Değişiklikler: Kadınlar hamilelik veya menopoz sırasında, diş etlerini etkileyen hormonal değişiklikler nedeniyle “Durduk Yere Diş Eti Kanaması” yaşayabilirler.
 5. Sert Fırçalamak: Dişlerinizi agresif bir şekilde fırçalamak veya sert kıllı bir diş fırçası kullanmak, diş etlerinin hassas dokularına zarar verebilir ve kanamaya neden olabilir.
 6. Uygun Olmayan Protezler: Uygun şekilde oturmayan protezler, diş etlerinde tahriş ve iltihaplanmaya neden olarak kanamaya yol açabilir.

Diş Eti Kanaması İçin Ne Yapılmalıdır ?

Diş eti kanaması uzun süreli devam etmiyorsa evde uygulanması gereken birkaç yöntem bulunmaktadır. Ancak sürekli devam eden diş eti kanamaları için kesinlikle alanında uzman bir hekime gözükmeniz gerekmektedir. Bu sayede diş eti kanamasının sebepleri öğrenebilir nedenlere göre tedavi yöntemi belirleyebilir ve tedavi olabilirsiniz.

Durduk yere diş eti kanamasının önlenmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 1. Doğru Fırçalama Tekniği: Dişlerinizi fırçalamak için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın ve dikey veya yuvarlak hareketlerle nazikçe fırçalayın.
 2. Diş İpi Kullanımı: Diş ipi kullanarak dişlerinizin arasındaki plakları çıkarabilirsiniz.
 3. Ağız Hijyeni: Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın, dilinizi temizleyin ve ağız durulama suyu kullanın.
 4. Sağlıklı Beslenme: Dengeli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinin ve özellikle C vitamini ve K gibi temel besin maddelerini almayı ihmal etmeyin.
 5. Düzenli Diş Kontrolleri: Düzenli olarak diş hekiminize gitmek kanamanın erken teşhis edilmesine yardımcı olabilmektedir.
dis-fircalarken-dis-eti-kanamasi-durduk-yere-dis-eti-kanamasi-vitamin

Diş Fırçalarken Diş Etinin Kanaması

Diş fırçalarken diş eti kanaması oldukça sık görülen bir durumdur. Daha önceki başlıklarımızda belirttiğimiz gibi bunun birçok sebebi olabilmektedir. Fakat en önemli sebep diş etlerine yeterli olarak gösterilmeyen özendir. Ağız birçok mikrop ve bakteriye ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle :

 • Diş fırçanızı sık sık değiştirmeli
 • İnce yapraklı diş fırçası tercih etmeli
 • Doğru fırçalama teknikleri kullanmalıdır
 • Diş aralarında bulunan yemek atıkları için diş ipi kullanmalıdır
 • Senede en az iki kez diş hekimine gözükmelisiniz.

Diş etlerinizde meydana gelen kanamaları bir uyarı olarak görmelisiniz. Çünkü sağlıklı diş etleri kanamaz. Ayrıca diş eti kanamasını farklı sağlık sorunlarının da habercisi olduğunu belirtmek isteriz.

Diş Eti Kanaması Nasıl Durdurulur ?

  Diş kanamasının durdurulması için ne gerekir ? sorunun cevabı şöyledir : Diş etinin maruz kaldığı travmalara bağlı olarak gelişen kanamalarda söz konusu olan bölgeye soğuk kompres uygulanması kanamanın durdurulmasına yardımcı olacaktır. Doğrudan doku üzerinne temas ettirilmeden kağıt havlu ya da bir bez yardımıyla söz konusu olan bölgeye 20 dakika uygulanması diş eti kanasının durdurulmasına yardımcı olacaktır.

Diş Eti Kanamasına Hangi Vitamin Eksikliği Sebep Olur ?

Diş eti kanamalarının bir diğer sebebi ise vitamin eksikliğidir. Söz konusu olan vitaminler C , D , A , K ve B12 vitaminidir. Bu gibi durumlarda hekim , -muayeneler ile kontrolleri sağlar ve tedavi için gerekli olan vitaminleri belirler.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması

Hamilelikte diş eti kanaması , hamilelik sırasında vücudun birçok farklı fiziksel reaksiyonlar gösterebilmesine bağlanmaktadır. Bunlardan en bilinenleri diş etlerinde meydana gelen kızarıklık , şişlik ve kanamalardır. Özellikle diş fırçalarken ya da diş ipi kullanırken yaşanan diş eti kanamaları sizi korkutsa da endişelenecek bir durumun olmadığını söylemek isteriz.

bebeklerde diş eti kanaması durduk yere diş eti kanaması bebek

Bebeklerde Diş Eti Kanaması

  Bebeklerde diş eti kanaması nadiren de olsa iş çıkarma döneminde gerçekleşebilmektedir. Bu süreçte anne ve babalar endişe içinde diş hekimine başvurabilmektedir. Doktor müdahalesi ne kadar doğruda olsa endişelenilmemesi gerekmektedir. Bebeklerde gerçekleşen diş eti kanaması tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi akışkan bir şekilde gerçekleşmez. Söz konu olan kanamalar diş eti altında mavi boncuk şeklinde gözükmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş eti kanaması tehlikeli mi?

Diş eti kanaması ciddi bir sağlık sorunu değildir, ancak diş etlerindeki iltihaplanmayı ve enfeksiyon riskini artırabileceği için önemsenmesi gereken bir durumdur.

Durduk yere diş eti kanaması sadece yetişkinleri mi etkiler?

Hayır, çocuklar da “Durduk Yere Diş Eti Kanaması” yaşayabilirler.

Evde uygulayabileceğim çözümler var mı?

Evet, tuzlu su çalkalaması, buz, zerdeçal, aloe vera ve nane yağı gibi basit çözümler diş eti kanamasını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.