İmplant Dikişleri - Ameliyat Sonrası Bakım Rehberiniz
Nedir Bu İmplant Dikişleri ?

Nedir Bu İmplant Dikişleri ?

İmplant diş tedavisinden sonra hastaların iyileşme sürecinin başarısı için dikkate alınması gereken konular arasında, implant dikişleri öne çıkmaktadır. İmplantın iyileşme süreci için kritik bir rol oynayan bu dikişler, tedavinin başarısını önemli ölçüde etkilemektedir. Ancak, dikişlerin başarılı bir şekilde alınabilmesi için belirli adımlar atılması gerekmektedir. Bu adımlar nelerdir? Detaylar Aşağıda !

İmplant Uygulamasında Hangi Tür Dikişler Kullanılır?

İmplant tedavisinde kullanılan sütürler, yaraların ve diş eti dokusunun hızlı bir şekilde iyileşmesi için oldukça önemlidir. İşlem sırasında bozulan doku bütünlüğünü sağlamaya yarayan iplikler, çeşitli boyutlarda ve tiplerde bulunmaktadır. Bu dikişler, emici ve çözücü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tek iplikli veya çok iplikli olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

İmplant tedavisinde doğru tip dikiş seçimi, hızlı bir iyileşme süreci için hayati önem taşımaktadır. İdeal bir dikiş, diş eti ve çene kemiğinde oluşan yara dokularını birbirine yaklaştırmak için kuvvetli bir gerilim sağlamalı ve stabil kalmalıdır. Ayrıca, kullanımı, doku tarafından kabul edilen yapıda olmalıdır. Enfeksiyona neden olmayacak şekilde bakteri oluşumu mutlaka engellemelidir. İmplant dikışleri, uygun şekilde kullanıldığında enfeksiyon riskini azaltarak başarılı bir iyileşme süreci sağlayabilmektedir.

İmplant Dikişleri Ne Zaman Alınır ?

implant-dikisleri

Osseointegrasyon, implant yüzeyindeki mikroskobik yapılara kemik hücreleri tutunarak implantı çevreleyen kemik ile kaynaşma süresidir. Osseointegrasyon yani iyileşme süresi, implant çene kemiğine yerleştirildikten sonra 3 ay sürmektedir.

İmplant dikişleri, emici olan dikiş kullanıldıysa, vücut tarafından yavaşça emilerek kendiliğinden yok olmaktadır. 21 gün içerisinde kaybolan bu dikişler herhangi bir reaksiyona veya enfeksiyona sebep olmamaktadır. Ancak implant tedavisi sonrasında emilebilir dikişler kullanılmamışsa, bu dikişler ortalama 8 ila 12 gün sonra alınması gerekmektedir.

İmplant öncesi, çene kemiği eksikliğinde kemik grefti operasyonlarında veya sinüs kaldırma dediğimiz “sinüs lifting” operasyonlarında bu dikişler 12 sonra alınmalıdır.

İmplant Dikişlerinin Alınması ve İşlem Adımları

Diş implantı cerrahisi sonrasında, diş etleri bir süre boyunca iyileşmek için zaman gerektirir. Bu süreçte, implant bölgesinde yerleştirilen dikişler, diş hekiminiz tarafından belirlenen uygun bir zamanda çıkarılmalıdır. Dikişlerin alınması, genellikle ağrısız ve basit bir işlemdir.

İmplant dikişlerinin alınması için uygun süre, implantın türüne ve cerrahi işlemine bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak genellikle, dikişlerin alınması için 8-12 gün kadar bir süre beklenmesi gerekmektedir.

Dikişlerin alınması işlemi oldukça basittir ve çoğu durumda anesteziye gerek yoktur. İlk olarak, diş hekiminiz bölgeyi antiseptik solüsyonla temizleyecektir. Daha sonra, ipliği kesmek için makas kullanacaktır. İpliği kaldırmak için çift pamuklu pense (diş cımbızı) kullanılmaktadır. Son olarak, iplik yavaşça çekilmekte ve kolayca çıkarılmaktadır. Dikişlerin çıkarılmasından sonra, diş hekiminiz bölgeyi tekrar antiseptik solüsyonla temizleyebilir ve ağız çalkalamanız istenebilir. İmplant dikişlerinin çıkarılması sonrasında, bölgenin iyileşme süreci devam edecektir. Diş hekiminiz size iyileşme süreci hakkında bakım talimatlarını vermesi önemlidir.

İlginizi Çekebilir : Vidalı Diş İmplantı Hakkında Herşey !

Dikişler Alındıktan Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Dikişlerin alındığı sonraki süreç, implant bölgesinin sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için kritik bir zaman dilimidir. Bu nedenle, dikişlerin alınmasından sonra dikkatli bir bakım ve önlem almak oldukça önemlidir.

İlk olarak, yara bakımı doğru bir şekilde yapılmalıdır. Dikişlerin alındığı bölgedeki açıklıkların kanama miktarı düşük seviyelerde olmalıdır. Bölgede herhangi bir rahatsızlık veya ağrı hissedilmemelidir. Ayrıca, yaranın henüz tamamen iyileşmediği için, aşırı derecede yüz veya ağız hareketleri ile test etmekten kaçınılmalıdır.

Dikişlerin alınması, iyileşme sürecinin aniden tamamlandığı anlamına gelmemektedir. Diş eti dokularının kemik ile sıkı bir şekilde yeniden bağlanması için en az 4 ila 5 hafta iyileşme süresine ihtiyaç vardır. Bu süreçte, diş hekimini kontrollerini ihmal etmemek önemlidir.

Ayrıca, yiyecek artıkları ve bakteri plağı nedeniyle dikişlerde beyazlık oluşabilmektedir. Bu durum normal olmakla beraber endişe edilmesine gerek yoktur.4 Dikişlerin alındığı sonraki süreçte, diş hekiminizin verdiği talimatlara uygun bir şekilde hareket ederek, implant bölgesinin hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca, ağız hijyenine özen göstermek, sigaradan uzak durmak gibi önlemler de iyileşme sürecine yardımcı olacaktır.

Ayrıca BAKINIZ : İmplant Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Sıkça Sorulan Sorular

İmplant dikişleri alınması işlemi ağrılı mıdır?

Dikişlerin alınması işlemi genellikle ağrısızdır. Diş hekiminiz lokal anestezi kullanarak hastanın rahatlamasını sağlar.

İmplant dikişleri alınması işlemi ne kadar sürer?

Dikişlerin alınması işlemi genellikle 10-15 dakika sürer. Randevuya gerek yoktur.

İmplant dikişleri alındıktan sonra nelere dikkat etmeliyiz?

Dikişler alınması sonrasında diş hekiminizin tavsiyelerine uyarak implant bölgesine özel bir bakım yapmanız gerekebilir. Bu talimatlar arasında ağız bakımı, buz uygulaması ve düzenli kontrol randevularını takip etmek yer alabilir.

İmplant dikişleri alınması sonrasında normal hayatıma geri dönebilir miyim?

Tedavi başarılı bir şekilde tamamlandığında, hastalar genellikle normal hayatlarına geri dönebilirler. Ancak, implant bölgesine özen göstermek ve diş hekiminin talimatlarına uymak önemlidir.

İmplant dikişleri ne zaman alınmaz?

Genellikle enfeksiyon oluşumunu önlemek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için alınır. Ancak bazı durumlarda, implant dikişleri kendiliğinden çözünür ve hiçbir işlem gerektirmez.

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.