Dişte Renk Değişikliği - Diş Beyazlığı Nasıl Korunur ?
dişte renk değişikliği

Dişte Renk Değişikliği

Gülümsemek bir o kadar da sosyal hayatımızda insanlar ile ikili iletişimlerimizde sürekli kullanılan mimik ve yüz ifadelerinin bütünüdür. Bu durumdan dolayı kişilerin aklına diş beyazlığı nasıl korunur ? sorusu gelmektedir. Özellikle gülümsemenin önemli olduğu toplumda ağız ve diş sağlığımıza önem vermeli ve bakımı eksik bırakmamalıyız. Beyaz dişlerin dikkat çektiği toplumumuzda diş beyazlatma son dönemlerde teknolojinin de gelişmesiyle önemli popülasyon kazanmıştır. Dişte renk değişikliği, ağız ve diş bakımsızlığı, sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımı estetik görüntüyü bozmaktadır.  Aynı zamanda diş sağlığına da oldukça zarar vermektedir. Diş beyazlatma işlemi rengi değişmiş, estetik açıdan hoş durmayan dişlerin beyazlamasını ve renk değişimlerinin azalmasını sağlayan estetik amaçlı tedavilerden biridir. Diş parlatma yaş, yiyecek ve içeceklerinden kaynaklanan lekeler için en etkili çözümdür. Bunun yanı sıra en iyi diş beyazlatma yöntemi ise diş hekimi tarafından yapılan beyazlatma işlemidir.

Bu yazımızda Diş beyazlığı nasıl korunur ? ve evde uygulayacağınız beyazlatma işlemi için neler yapmalıyım ?  gibi soruları mercek altına aldık. Gelin siz değerli misafirlerimizi detaylı olarak bilgilendirelim.

Diş Beyazlatma Uygulamasında Renklenme

Ağız ve diş bakımına önem vermeyen kişilerde diş üzerindeki oluşan lekelerden kaynaklı veya diş minesinde oluşan değişiklikler dişte renk değişikliği oluşturmaktadır. Alanında uzman diş hekimleri diş renklenme nedenlerini üç grupta toplamaktadır. Bunlar;

  • Çevresel etkenlere bağlı renk değiştirmeler
  • Gelişimsel etkenlere bağlı renk değiştirmeler
  • Genetik etkenlere bağlı renk değiştirmeler


Çevresel Etkenlere Bağlı Dişte Renk Değişikliği

dişte renk değişikliği

Ağız ve diş bakımı yapmayan kişilerde var olan beyaz tonun kahverengi tonlara doğru renk değiştirmesi, kişinin beslenmesine dikkat etmemesinden dolayı oluşan renk değişimlerinin bütünüdür. Çevresel etkenler ortadan kaldırıldığında yani ağız ve diş bakımı yapıldığında, beslenmelerine dikkat ettiklerinde,  renk değiştiren dişler eski tonunu alabilmektedir. Kişi mutlaka diş hekimi kontrollü yaptırmalıdır. Diş taşı temizliği, bu durumda büyük önem taşımaktadır. Hemen sonrasında dişin orjinal rengi korunabilmekte, uzun süreli ağız ve diş bakımlarında kalıcı beyazlık sağlanabilmektedir.

Gelişimsel Etkenlere Bağlı Dişte Renk Değişikliği

Dişin doğrudan anatomik gelişimi ile alakalı etkenlerdir. Kişinin anne karnında bulunduğu dönem içerisin de dişlerin oluşması aşaması ile annenin kullanacağı ilaçlar, geçirdiği hastalıklar ve beslenme alışkanlıkları dişte renk değişikliği meydana geldiği etkenlerin bütünüdür. Aynı zamanda gelişimsel etkenlere bağlı renk değiştirmelerden şikayetçi olan hastalar için diş beyazlatma uygulamaları, sorun çözer nitelikte değildir.

Genetik Etkenlere Bağlı Dişte Renk Değişikliği

Diş beyazlatma tedavisinde genetik ve Anatomik yapısı farklı olan kişiler yani ; Kumral, esmer veya beyaz tenli olunabileceği gibi kişinin anatomik yapısına göre dişler beyaz veya sarı olabilmektedir. Özellikle genetik yapısı bozuklukları doğrudan orantı olarak, dişlerde lekeler, şekil  ve renk bozuklukları yaşanabilmektedir. Bu tür dişte renk değişikliği problemlerinde mutlaka alanında uzman diş hekiminizden destek almanız ve tedavi sürecinizi doğrudan takip etmeniz gerekmektedir. Hasta, bu etkene bağlı etkenler ile uygulanacak olan diş beyazlatma tedavisi ile istenen beyazlığa sahip olabilecektir.

Diş Beyazlatma İşlemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

diş beyazlığı nasıl korunur, diş parlatma

Bembeyaz dişlere sahip olmak herkesin hayali.. gelişen teknoloji ile en iyi diş beyazlatma yöntemi ve göz önünde bulunduran göz kamaştırıcı gülümsemeler artık tüm bireyler için mümkündür. Dişte renk değişikliği, lekeli veya koyu renk almış dişleri beyazlatmak mümkündür. İster evinizde isterseniz klinik ortamında beyazlatıp özgürce gülümsemeyebileceğiniz birçok tedavi seçeneğini mevcut durumdadır.  Bu durumda kişilerin aklına diş beyazlığı nasıl korunur veya ‘ beyazlatmış olduğunuz dişlerin beyazlığını ne kadar koruyabilirim ? ‘ sorusu aklınıza gelebilir gelin yazımızda siz değerli ziyaretçilerimizi detaylı bir şekilde bilgilendirelim.

DİŞ HEKİMİNİZİN TAVSİYELERİNE UYUN !

Diş beyazlığı nasıl korunur ? Beyazlatma tedavisine evde yapmaya karar verdiniz. Öncelikle diş beyazlatma yöntemi için kesinlikle alanında uzman diş hekiminize mutlaka profesyonel muayenenizi olunmalıdır. Bunun yanında diş etlerinde oluşabilecek diş eti çekilmesi, ağız ve diş bakımına önem vermemişseniz oluşabilecek diş taşları, bu gibi durumlar diş parlatma uygulamaları için uygun bir zemin oluşturmamaktadır.
Diş hekimi, muayene esnasında ağız ve diş sağlığınız hakkında sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecektir. Diş çürükleri ve kanal tedaviye ihtiyaç duyuluyorsa mutlaka bu gibi durumlarda tedavi olunuz. Çünkü diş parlatma uygulamasından önce bu problemlerin tedavi edilmesiyle ağız ve diş sağlığınızda kalıcılık sağlayacaktır.
Diş hekiminize evde uygulayacağınız beyazlatma işlemi için ‘ hangi beyazlatıcıları kullanabilirim ? ‘ ‘ beyazlatıcıyı hangi dozda kullanmalıyım ? ‘  ‘ ne ölçüde beyazlık beklemem gerekli ? ‘ gibi soruları sormaktan çekinmeyin. Bunun sebebi dişte renk değişikliği ve koyulaşmalar kişiden kişiye değişmektedir.

DİŞ HEKİMİ TALİMATLARINI MUTLAKA TAKİP EDİN !

Diş hekimi ile birlikte almış olduğunuz diş beyazlatıcı özel jelini, dişlerinize önerilen süreden fazla bekletmemelisiniz. Bunun sebebi ise hassasiyeti olan dişler için diş etlerinize zarar verebilirmekte ve başka diş problemlerine sebep olmaktadır. Uygulama bitimiyle ilk iki saat içerisinde asitli ve renkli içeceklerden, yağlı yiyeceklerden mutlaka uzak durmalısınız.

Diş Beyazlatma ve Sonrası

Dişte renk değişikliği problemi olan kişilerde, diş beyazlatma uygulamasından hemen sonra hassasiyet yaşayabilirsiniz. Korkmayın, bu durum ilk yarım saat ile bir saat dilimleri arası geçecektir. Diş etleriniz iyi durumda ise diş hassasiyeti hissetmeniz o kadar azalacaktır. Ayrıca, yaşayacağınız hassasiyet diş etlerinizde ve dişlerinizde soruna yol açtığını düşünürseniz mutlaka diş hekiminize danışın ve diş parlatma uygulamasına ara verin.

Beyazlatma için uygulayacağınız diş plakları ve jel dişlerinize tam oturmuyorsa beyazlatma uygulamasını yapmamanız daha doğrudur. Böylece, dişlere oturmayan diş beyazlatma plağı, plaktan sızan jeller diş etlerinize zarar vermekle birlikte hassasiyeti daha fazla yaşamanıza sebebiyet vermektedir

DİŞ BEYAZLATMANIN SÜRESİNE DİKKAT EDİN !

Beyazlatma uygulamasını yaptınız, diş hekimi talimatlarına uydunuz ve özel jel kullanımını önerilen dozda uyguladınız. Eğer istediğiniz diş beyazlığı tonunu elde ettiyseniz, ayda bir rötuş yapmak hem diş minesi, hem de diş eti sağlınız için yeterli olacaktır. Uygulamada güzel bir sonuç elde ettiyseniz bu uygulamayı altı ayda bir tekrarlamanız sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda diş fırçalamaya ve ağız temizliğinize mutlaka önem gösterin.
Herkesin diş yapısı farklıdır. Sizin için daha özel belirlenen beyazlatma uygulama süresine diş hekiminiz doğrultusunda karar vermeniz daha doğru olacaktır.

Diş Beyazlatma Uygulaması Ne Zaman Yapılmaz?

Diş beyazlatma, her durumda uygulanmayabilir. Hamile ve emziren kadınlar için lazerli beyazlatma uygulamaları kadın sağlığı açısından tedaviyi ertelemesi daha doğrudur. Aynı zamanda kişinin sağlıklı dişleri ve kaplama dişleri mevcut olduğu durumlarda diş beyazlatma uygulamaları yapılmamalıdır. Bunun sebebi ise porselen kaplamalar ve dolgular ısıl işlem gördüklerinden dolayı beyazlamazlar.
Kaplamalarınızın yanında doğal dişleri beyazlatmak isterseniz, ağzınızda eşit renkleri olmayan bir beyazlatma oluşabilmektedir. Bu durumda estetik görüntüyü bozmaktadır. Ayrıca, on sekiz yaş altı diş beyazlatma uygulamaları özel durumlarda yapılmalıdır. Kişinin on sekiz yaşından sonra diş beyazlatma uygulaması yaptırması ağız sağlığı ve diş gelişimi için daha uygundur.

Yorum bırakın

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.