Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici - En Tesirli Ağrı Kesici İsimleri - Hızlı Etki
Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici – En Güçlü Hap İsimleri? Hangi İlaç İyi Gelir?

Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici – En Güçlü Hap İsimleri? Hangi İlaç İyi Gelir?

Diş ağrısı, her yaştan insanın yaşayabileceği en rahatsız edici durumlardan biridir. Dişin içinde bulunan pulpa, sinirler, dokular ve kan damarlarının tahrişiyle veya bakteri ile infekte olmasıyla şiddetli şekilde hissedilebilmektedir. Diş ağrısı birdenbire uyarı vermeden veya yavaş yavaş şiddeti artarak başlar. Sizi son derece rahatsız edebilecek keskin, zonklayan, kaşınır şekilde ağrıyabilir bazen ağrı o kadar şiddetli olur ki işinizi, günlük yaşamınızı ve uykularınızı etkileyecektir. Ağız ağrısının çeşitli nedenleri olabileceği gibi bunların bazılarının diş hastalıklarıyla hiçbir ilgisi yoktur.
Diş ağrısının belirtileri hafiften şiddetliye kadar rahatsızlığın nedenine göre değişiklik gösterir. Genel olarak keskin veya sızlayan bir ağrı, şişlik, diş etlerinde apse benzeri şişlik ve bölgede sıcaklık olarak görülebilimektedir. Dişiniz ağrıyor ve diş ağrısı için ağrı kesici araştırma içerisindeyseniz diş ağrınıza çözümler ve en güçlü ağrı kesici isimleri:

Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Kullanımı

Diş ağrısı için ilaç kullanımı doktorunuzun önerdiği etken madde, kullanım şekli ve dozu size uygun olanıdır. Her ağrı kesici size uygun olmayacaktır. Özellikle bilinçsiz kullanım hızlı etkiden çok zarar verebilmektedir. Beyin vücuttaki ağrıyı haberci madde prostaglandinler aracılığıyla algılar. Ağrı kesiciler bu enzimleri inhibe ederek haberci maddelerin üretimini engeller. Dolayısıyla dişinizin ağrısını sinirleriniz artık algılamaz ya da sadece sessiz bir şekilde algılarlar. Merkezi sinir sisteminin diğer fonksiyonlarını değiştirmeden ağrıyı dindiren ağrı kesicilerin etkisi ortadan kalkınca ağrı tekrar hissedilebilmektedir. Her ağrı kesici ağız bölgesindeki ağrılar için aynı derecede uygun değildir. Genel olarak ağrı şiddetli ise en kısa sürede diş hekimine kontrol ettirilmelidir. Ağrı kesiciler, diş hekimine muayene olana kadar geçen sürede ağrınızı azaltabilmektedir, ancak uzun süreli kullanılmamalıdır.

Diş Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir? En Tesirli Ağrı Kesici İsimleri:

 Diş ağrısı için en iyi ağrı kesicileri sizler için sıralayacak olursak:

Aşağıdaki tüm ağrı kesicileri:

 • İçeriğindeki etken maddelere karşı alerjisi olan bireyler
 • Mide ülseri, mide veya bağırsak kanaması, midede yırtılma/delinme geçmişi olan kişiler
 • Karaciğer, böbrek ya da kalp yetmezliği sorunu yaşayan kişiler
 • Hamile olan kişiler ve emzirme döneminde olan kişiler
 • Diüretik (idrar söktürücü) kullananlar
 • Antikoagülan (kan sulandırıcı) kullananlar
 • Çocuklar ve bebekler
 • Antidepresan kullanan kişiler

Kullanmamalı, kullanma durumunda mutlaka doktora danışmalı ve öyle kullanmalıdır.

Apranax

Etkin madde:

 • Naproksen sodyum 550 mg
 • Kodein fosfat 30 mg

Yardımcı maddeler

 • Laktoz monohidrat (sığır sütünden elde edilen) 103.2 mg, FD&C yellow alüminyum lake (E110) 3.73 mg

Bu bileşenlerden herhangi birine karşı duyarlılığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Etkin maddesinin naproksen sodyum olan Apranax, 225 mg ve 550 mg tablet formlarda eczanelerde reçeteli satışa sunulan NSAİİ (non-steoridal anti-inflamatuar ilaçlar) grubu bir ilaçtır. Apranax diş ağrılarında kullanılan en etkili ağrı kesicilerdendir. Doktorunuz aksini önermediği sürece günde 12 saatte bir 2 defa kullanılabilirsiniz. Diş ağrısı üzerindeki etkileri şu şekildedir:

 • İltihaplanmayı engeller.
 • Analjezik etkisi vardır.
 • Ağrıyı azaltır.
 • İnflamasyonu geciktirir.
 • Ateşi düşürür, sıcaklığı azaltır.
 • Kızarıklık ve şişliği giderir.

Dolorex

Etkin madde:

 • Her kaplı tablette 50 mg diklofenak potasyum.

Yardımcı maddeler:

 • Tribazik kalsiyum fosfat, nişasta, PVK K 30, sodyum nişasta, glikolat, kolloidal silikondioksit (200), magnezyum stearat, oleat gliserol, hidroksipropil metil selüloz, şeker (sukroz), talk, polietilen glikol, demir oksit, kırmızısı, titan dioksit, jelatin 160 bloom (sığır jelatini).

Bu bileşenlerden herhangi birine karşı duyarlılığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Dolorex güçlü ve etkisini hızlı gösteren bir ağrı kesicidir. Ağrı ve iltihabın tedavisinde kullanılan nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler) adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Eczanelerde reçeteli veya reçetesiz şekilde satılabilmektedir. Yaklaşık 30 dakikada diş ağrısını azaltır ve 2 saat içerisinde maksimum etki seviyesine ulaşır. Aç karnına ve bol su ile çiğnemeden yutulmalıdır. Doktorunuz aksini önermediği sürece günde 2 veya 3 tablet şeklinde 150 mg sınırını aşmadan kullanabilirsiniz. Ağrınızın kontrol altında tutulabildiği en düşük dozu almanız ve Dolorex’i gereğinden uzun kullanmamınız çok önemlidir. Dolorex’in diş ağrısı üzerindeki etkileri şu şekildedir:

 • Hafif ve orta şiddetli ağrıyı azaltır.
 • İltihap gelişmişse iltihabın yayılmasını önler.
 • Gergin çene kaslarını gevşetebilmektedir.

Majezik

Etkin madde:

 • Her bir film kaplı tablet 100 mg flurbiprofen ve 8 mg tiyokolgikosid içerir

Yardımcı maddeler:

 • Laktoz, mikrokristalin seltiloz, kroskarmellos sodyum, hidroksipropil, selüloz, kolloidal silikon dioksit, magnezyum stearat, hidroksipropil metil seltiloz, titanyum

Bu bileşenlerden herhangi birine karşı duyarlılığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Majezik etkin maddesi flurbiprofen olup streoid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAİİ) olarak bilinen ilaç grubuna aittir. Eczanelerde reçeteli satılmaktadır. Ağrı ve iltihap üzerinde hızlı etkisi olan majezik tablet, kapsül, jel, sprey ve gargara formlar şeklinde olup çeşitli kullanım avantajları sağlar. Majezik tablet ve kapsüller genel ağrı kesiciler olup oral sprey ve gargara formları ise diş eti rahatsızlıklarında, ağız veya yutak iltihaplarında ve diş tedavileri sonrasında lokal olarak etki eder. Ağız içi yaralarınız varsa kullanmayınız. Tablet formu için uyarmamız gereken durum şu ki mide duvarına zarar verebilen yan etkileri olabilmektedir. Sindirim sistemi rahatsızlıklarınız varsa kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Doktorunuz aksini önermediği sürece günde en fazla 2 tablet olarak 12 saat arayla yemeklerden sonra bol su ile alınız. Majezik’in diş ağrısı üzerindeki etkileri şu şekildedir:

 • Gargara ve sprey formları lokal etki yapar.
 • Orta şiddetli ağrılar için güçlü ağrı kesicidir.
 • Gargara formu ağız kokusunu önler.

Minoset Plus

Etkin madde:

 • 250 mg parasetamol, 150 mg propifenazon, 50 mg kafein

Yardımcı maddeler:

 • Mikrokristalin selüloz, hidroksipropil metil selüloz, esma spreng (formaldehit kazein), mısır nişastası, talk, magnezyum stearat, kolloidal silika susuz

Bu bileşenlerden herhangi birine karşı duyarlılığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Minoset Plus narkotik olmayan ağrı kesici ilaç grubuna ait orta ve hafif şiddetli diş ağrıları için sık tercih edilen  tablet ve şurup olarak eczanelerde reçetesiz şekilde satılabilen ağrı kesicidir. Doktorunuz aksini önermediği sürece günde 2 defa ihtiyaç hâlinde 3 defa kullanılabilir. İçeriğindeki kafein uyumanızı önleyecektir, bizim size önerimiz uyku bozukluklarına neden olmaması için gece değil sabah tok karnına bol su ile kullanmanızdır.

Arvales

Etkin madde:

 • Deksketoprofen 25 mg (25 mg deksketoprofen’e eşdeğer 36,9 mg deksketoprofen trometamol)

Yardımcı maddeler:

 • Mikrokristal selüloz, mısır nişastası, sodyum nişasta glikolat, gliserol distearat, hipromelloz, titanyum dioksit, makrogol 6000, propilen glikol

Bu bileşenlerden herhangi birine karşı duyarlılığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Arveles, etken maddesi deksketoprofen olan NSAİİ grubu bir ağrı kesici olup diş ağrılarında tercih edilen ilaçlardandır. Tablet ve ampul formları şeklinde olup eczanelerde reçeteli veya reçetesiz şekilde satılabilir. Doktorunuz aksini önermediği sürece ağrınızın şiddetine göre önerilen doz genellikle her 4-6 saatte bir 12,5 mg veya 8 saatte bir 25 mg’dır. Günlük toplam doz 75 mg’ı geçmemelidir.

Parol

Etkin madde:

 • 500 mg parasetamol

Yardımcı maddeler:

 • Mikrokristalin selüloz, povidon K-30, mısır nişastası, stearik asit.

Bu bileşenlerden herhangi birine karşı duyarlılığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Parol ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar grubuna (analjezik, antipiretik) ait olup klinikte yan etkisi en az olan ağrı kesicidir diyebiliriz. Fakat yan etkileri az olması fazla kullanabileceğiniz anlamına gelmez, fazla kullanımda bağımlılık yapabilmektedir. Genel olarak iyi tolere edilen bu ağrı kesici diş ağrısında kullanılabilir fakat şiddetli ağrıları geçirmeyebilir. Parol günde 4 defaya kadar kullanılabilir ve en yüksek doz 4000 mg’dır sınırı aşamamaya dikkat ediniz. Eczanelerde reçetesiz olarak da satılabilen bu ilaç iltihap giderici özelliği olmadığından dişinizde iltihap kaynaklı ağrı varsa ağrıyı gidermede çok etkili olmayacaktır.

Etol Fort

Etkin madde:

 • Her bir film tablet 400 mg etodolak’a eşdeğer miktarda etodolak DC (%98) içerir.

Yardımcı maddeler:

 • Laktoz anhidrat 146.50 mg, Kroskarmelloz sodyum 34.50 mg

Bu bileşenlerden herhangi birine karşı duyarlılığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Etol Fort NSSİ ilaç grubuna ait olup diş ağrılarında kullanılabilmektedir. Günde iki defa olmak üzere 12 saat arayla 24 saatlik doz 1200 mg’yi aşmamalıdır. Şişlik ve ağrıya etkisi olduğu bilinen Etol Fort eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebilir.

Gripin Şurup

Etkin madde :

 • 120 mg parasetamol

Diğer Maddeler :

 • Alkol, Gliserin, Propilen Glikol, Şeker, Sodyum Sakkarin, Propil Paraben, Eritrosin Boya

Bu bileşenlerden herhangi birine karşı duyarlılığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Gripin Şurup etken maddesi parasetamol olup yan etkisi az olan ağrı kesicilerdendir. Çocuklar için her ağrı kesici kullanılamayacağı için çocuklarda gelişen diş ağrılarında kullanılabilir. Ağızdan alınır ve etkisini yarım saat içerisinde gösterir. 3 aydan küçük bebeklerde kullanımı uygun değildir. Yaşa göre kullanım dozu olacağından doktorunuza danışarak kullanınız.

Vermidon

Etkin madde:

 • Bir tablet 500 mg parasetamole eşdeğer 555,55 mg parasetamol DC 90 ve 30 , Mg kafein içerir.

Yardımcı maddeler:

 • Mikrokristal selüloz (Avicel PH 102), stearik asit, mısır nişastası, Polivinilpirolidon K30 (PVP), kolloidal silikon dioksin

Bu bileşenlerden herhangi birine karşı duyarlılığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

Vermidon diş ağrınız için kullanabileceğiniz bir ağrı kesicidir. Parasetamol ve kafein içeriğinden dolayı hızlı etkilidir. Doktorunuz aksini önermediği sürece günlük doz 6 ila 8 saat arayla 1 veya 2 tablet şeklinde kullanabilirsiniz. 24 saatte toplam 8 tabletten fazla kullanmayınız.

Dex Forte

  Etkin madde:

  • 50 mg deksketoprofen’e eşdeğer 73,76 mg deksketoprofen trometamol içerir.

  Yardımcı maddeler:

  • Mannitol (E421), kroskarmelloz sodyum, magnezyum stearat ve Opadry II 85G18490 white içeriği olarak; polivinil alkol, titanyum dioksit (E171), talk, polietilen glikol, lesitin (soya) (E322) içerir.

  Bu bileşenlerden herhangi birine karşı duyarlılığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.

  Dex Forte güçlü ağrı kesicilerden olup diş ağrınız için kullanabileceğiniz bir ilaçtır. Doktorunuz aksini önermediği sürece günde 8 saatte bir kullanabilirsiniz fakat 24 saatte toplam doz 75 mg’ı geçmemelidir.

  Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

  en-guclu-agri-kesici-isimleri-dis-agri-kesici-ilac-isimleri-dis-agrisina-ne-iyi-gelir

  Evde diş ağrısı için ağrı kesici içmenin dışında, diş hekimi  randevunuza kadar iyi gelebilecek önerilerimiz şu şekildedir:

  • Tuzlu su ile gargara yapabilir veya ağrıyan dişinize karanfil veya sarımsak ezmesi sürebilirsiniz.
  • Aşırı soğuk, sıcak veya sert yiyeceklerden de kaçınmalısınız.
  •  Ağrıyı daha da kötüleştirebileceği için şekerli yiyecekler kesinlikle tüketmeyiniz.
  • Ağrının olduğu yanak bölgesine lokal soğuk uygulama yaparak ağrının biraz hafiflemesini sağlayabilirsiniz.
  • Uyurken başınızı ağrıyan tarafa yatırmayarak ağrılı bölgeye baskı uygulamaktan kaçınmanızı da öneririz.

  Diş Ağrısını Ne Geçirir? Etkili Yöntemler ve Doğru Tedavi Seçenekleri

  Diş Ağrısı İçin İlaç Sık Sorulan Sorular

  Şiddetli diş ağrısını ne keser?

  Şiddetli diş ağrısını ağrı kesiciler ve lokal olarak uyuşturma özelliği olan nane yağı, karanfil, sarımsak gibi doğal bitkiler kesebilmesi mümkündür. Ağrınız çok şiddetli ve altta yatan neden ciddiyse mutlaka müdahale gerektirir aksi takdirde geçmeyebilir.

  Diş ağrısı için evde ne yapabilirim?

  Evde ağrı kesici içebilir, tuzlu su gargarası yapabilir, karanfil ve sarımsak gibi doğal çözümler sürebilir, yanağınıza soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciyi doğrudan dişinize veya diş etlerinize sürmeyiniz. Ayrıca bu sadece etkisiz olmakla kalmaz, aynı zamanda diş eti dokunuzu da yakma riski mevcuttur.

  Gece dişim ağrıyor ne yapmalıyım?

  Gece dişiniz ağrıyor ve uykularınızdan uyanıyorsanız geçici ağrı kesiciler ve evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle ağrınızı geçirip sabah diş doktorunuza görünmelisiniz.

  İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir?

  İltihaplı diş ağrısına ağzınıza tuzlu antibakteriyel ürünlerle gargara yalabilir veya sarımsak, nane, aloe vera, karanfil sürerek bakterileri öldürebilirsiniz. Fakat etkili çözüm olarak diş hekiminize muayene olup size uygun tedavi planını oluşturmanız gerekir.

  Diş ağrısı için eczaneden ne alınır?

  Diş ağrısı için reçeteli veya reçetesiz ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak doktorunuzun önerdiği ilacı ve dozu kullanmanız önemlidir. Eczanelerden diş ağrısı için temin edilebilecek ilaçlara örnek olarak Apranax ve Dolorex verilebilir.

  Doğal ağrı kesici nedir?

  Doğal ağrı kesiciler, ilaç olmadan bitkilerden veya kendi uygulayabileceğiniz yöntemlerden oluşur. Diş ağrısı için doğal çözümler arıyorsanız, yanağınıza soğuk kompres uygulayabilir veya ağrıyan dişinize karanfil veya sarımsak ezmesi sürebilirsiniz.

  Sonuç

  Diş ağrısı hayati bir açıdan sonuçlar doğurmasa da günlük yaşamı etkileyerek ağrıdan duramamanıza neden olabilir. Diş ağrısı için ağrı kesici önerilerini sizler için  sıraladık; Apranax, Dolorex, Minoset Plus, Majezik, Arvales, Parol, Etol Fort, Gripin Şurup, Vermidon ve Dex Forte. Piyasada bu ilaçların muaddilleri ve daha fazla ilaçlar mevcuttur. Fakat her ilaç size göre olmayabilir. Ayrıca eczacınıza ve doktorunuza etken maddeleri, yan etkileri ve dozaj seviyeleri hakkında danışın. Birkaç ilacı bir arada içmeyin ve aşırı dozajlamayın. Bizim size önerimiz doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmanızdır.

  Tanısı konulan hastalığınız, gebeliğiniz veya kullandığınız ilaçlarla olası etkileşimleri göz önünde bulundurun. Ağrı kesici kullanmış olsanız bile diş ağrınız geçse dahi, dişinizi mutlaka bir hekime göstermelisiniz. Bu ilaçlar sadece geçici ağrı kesici etkiye sahiptir ve tam iyileşme sağlamaz, bu nedenle diş hekiminin önerdiği tedaviyi ihmal etmemelisiniz.

  Ağrı kesicilerin yanı sıra evde uygulayabileceğiniz doğal ağrı kesici yönetmenler olup kısa çözüm olarak tercih edebilirsiniz. Diş ağrısı genellikle ağrı kesicilerle değil diş tedavi ile geçer. Gelip geçici gibi görünen hafif bir diş ağrınız olabilir. Ancak ne kadar uzun süre bakılmadan beklerseniz dişte o kadar fazla hasar meydana gelir. Diş hekimi sorunu erken teşhis edebilirse, kök kanalı veya kaplama yerine diş dolgusu gibi basit, ucuz tedavi edilme olasılığı da o kadar artar. Mutlaka ağrınızı ihmal etmeden doktorunuzdan randevu alıp gerekli tedavi olmalısınız.

  WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

  +90 545 956 43 79

  +90 545 956 43 79

  Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

  info@dentallaid.com

  Bize e-posta gönderin

  +90 545 956 43 79

  Online Whatsapp Hattımız

  WhatsApp'tan Yazın.