Çene Kemiği Erimesi - Dişte Çene Kemiği Erimesi ve Tedavisi
çene kemiği erimesi belirtileri

Çene Kemiği Erimesi

Çene kemiği erimesi, çene kemiğinin zamanla yavaş yavaş ortadan kaybıdır. Bu durum genellikle dişeti hastalıkları, diş kaybı, ağız içindeki yabancı cisimler veya diş tedavileri gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Çene kemiği erimesi, dişlerin güvenliğini ve doğru şekilde yerleşimini tehdit edebilmektedir. Bu durum uzun vadeli diş ve diş eti problemlerine neden olur. Ayrıca dişlerde kemik erimesi ve tedavisi de bulunmaktadır.

Çene kemiği erimesi sonucu, dişler gevşeyebilmektedir. Bu durumda dişlerin düzgün bir şekilde yerleşmemesi görülebilmesi olasıdır . Ayrıca, diş eti hastalıklarının ilerlemesine ve diş kaybına yol açabilmektedir. Diş kemik erimesi, vücudun doğal iyileşme sürecine bağlı olarak yavaş veya hızlı olabildiği gibi ve çoklu faktörlere bağlıdır. Bunlar arasında ağız hijyeni, diş eti hastalıkları, diş kaybı, diş implantları, ağız içindeki yabancı cisimler veya diş tedavileri bulunabilmektedir.

Çene kemiği erimesi tanısı, diş hekimi tarafından yapılan bir muayene ile konulması gerekmektedir. Tedavi, dişte kemik erimesi nedenine bağlı olarak değişim gösterir. Diş hekimi tarafından belirlenmelidir. Tedaviler arasında diş eti tedavileri, diş kaybının önlenmesi, diş implantları veya protezler bulunmaktadır.

Eriyen Çene Kemiği Kendini Yeniler Mi?

Hayır, eriyen çene kemiği kendini tam olarak yenileyemez. Ancak, çene kemiği erimesi nedeni ortadan kaldırıldığında, çene kemiği doğal olarak kendini onarmaya çalışabilmektedir. Ağız hijyeni, diş eti hastalıklarının tedavisi ve diş kaybının önlenmesi gibi önlemler, çene kemiğinin kendini onarmasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, çene kemiği erimesi nedeni çok ciddiyse veya çok fazla kemik kaybı meydana gelmişse, cerrahi tedavilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Çene Kemiği Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Diş kemiği erimesi belirtileri arasında şunlar bulunur;

  • Dişlerin gevşeyebilmesi veya düzgün bir şekilde yerleşememesi
  • Diş eti çekilmesi ve dişlerin görünür hale gelmesi
  • Ağrısız diş kaybı
  • Diş eti hastalıklarının artması
  • Ağrı veya şişlik
  • Kolayca kanayan diş eti
  • Ağız hijyeni zorluğu
  • Ağızda yabancı bir his

Bu belirtiler, çene kemiği erimesi olup olmadığınızın belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Ancak, bu belirtiler diğer diş ve diş eti sorunlarına da işaret edebilmektedir. Diş hekimi tarafından yapılan bir muayene sayesinde bir tanı konulabilir. Böylelikle uygun tedavi yöntemi belirlenebilecektir.

İlginizi Çekebilir

çene kemiği erimesi belirtileri

Diş Kemik Erimesinin Tedavisi Var Mı?

Dişlerde kemik erimesi, dişeti hastalıkları olarak da bilinir. Bu hastalık, bakteriyel plakların birikmesi sonucu oluşmakta ve enfeksiyon nedeniyle diş etleri iltihaplanmaktadır. İltihap, zamanla çene kemiğini de etkileyebillmekte ve kemik dokusu azaltabilmektedir. Çene kemiğindeki bu erime, diş kaybına neden olabileceği gibi yüz hatlarında bozulmaya da neden olabilir.

Dişlerde kemik erimesi ve tedavisi, diş hekiminin teşhisine ve hastanın durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Tedavi seçenekleri arasında diş eti tedavileri, diş kaybının önlenmesi, diş implantları, protezler ve cerrahi girişimler yer alır.

Diş eti hastalıklarının tedavisi, diş etlerindeki iltihabı azaltmak ve enfeksiyonu kontrol altına almak için yapılmalıdır. Bu tedaviler arasında diş temizliği, antiseptik solüsyonlar, diş fırçalama ve diş ipi kullanımı yer alır. Daha ileri vakalarda, diş hekimi, periodontal cerrahi yaparak diş etlerindeki iltihabı ve bakterileri temizlemektedir. Cerrahi müdahale sırasında, diş köklerinin temizlenmesi ve uygunsuz hale gelmiş diş etlerinin yeniden şekillendirilmesi de mümkündür.

Diş kaybının önlenmesi, çene kemiğindeki erimeyi durdurmak için önemlidir. Bu amaçla diş hekimi, protezler veya diş implantları kullanabilmektedir. Protezler, diş kaybı nedeniyle oluşan boşluğu doldurarak görünümü ve çiğneme fonksiyonunu iyileştirmektedir. Diş implantları ise, diş köklerinin yerine geçerek çene kemiğini uyarmakta ve kemik erimesinin önüne geçmektedir.

Cerrahi girişimler, çene kemiği erimesinin çok ciddi olduğu durumlarda yapılmaktadır. Bu işlemler sırasında diş etleri bistüri yardımıyla açılmakta ve enfekte dokular detaylı olarak enfeksiyondan temizlenmektedir. Gerektiğinde çene kemiği kaybı durumunda kemik greftleri veya kemik yeniden şekillendirme teknikleri kullanılarak çene kemiği onarılmaktadır.

Tedavi edilmeyen diş kemiği erimesi ilerleyebilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle, düzenli diş muayeneleri ve hijyenik diş bakımı önemlidir.

Çene Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?

Çene kemiği erimesine ne iyi gelir;

Ağız hijyeni: Düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanma, diş eti hastalıklarını ve çene kemiği erimesini önlemesine ciddi anlamda engel olacaktır.

Diyet: A, C ve D vitaminleri, fosfor ve kalsiyum gibi minerallere ihtiyacı olan çene kemiğinin sağlığını desteklemek için yeterli miktarda bulunması gereken besinleri tüketin.

Düzenli diş hekimi kontrolleri: Düzenli diş hekimi kontrolleri, diş eti hastalıklarının ve çene kemiği erimesinin erken tanısını ve tedavisi için fırsat tanır.

Sigara ve alkol kullanımını azaltma: Sigara ve alkol kullanımı, diş eti hastalıklarını ve çene kemiği erimesini arttırabilmektedir.

Stres yönetimi: Stres, diş eti hastalıklarına ve çene kemiği erimesine neden olabilmektedir. Ancak stres yönetme teknikleri, bu durumu azaltacaktır.

Bu öneriler diş kemiği erimesi için iyileşme sağlamayabildiği gibi çene kemiği erimesi nedeni çok ciddiyse veya çok fazla kemik kaybı meydana gelmişse, cerrahi girişimlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ayrıca BAKINIZ : Vidalı Diş İmplant – Doğal Dişleriniz Gibi Hissedin !

Sıkça Sorulan Sorular

Dişlerde kemik erimesi nasıl tedavi edilir?

Dişlerdeki kemik erimesi tedavisi için ilk adım, diş hekiminiz tarafından yapılacak bir muayenedir. Tedavi seçenekleri arasında kök yüzey düzleştirme, diş eti ameliyatları ve kemik greftleri yer alabilmektedir.

Dişte kemik erimesi nasıl anlaşılır?

Dişteki kemik erimesi belirtileri arasında diş etlerinde kanama, diş sallanması, diş eti çekilmesi ve dişlerdeki boşluklar yer alır. Bu belirtilerin fark edilmesi durumunda, bir diş hekimine başvurmak önemlidir.

Dişte kemik erimesine ne iyi gelir?

Dişteki kemik erimesi tedavisi için uygun beslenme, sigara ve alkol tüketiminden kaçınma, ağız hijyeni kurallarına uyma gibi sağlıklı yaşam alışkanlıkları önemlidir. Ayrıca, D vitamini ve kalsiyum açısından zengin gıdaların tüketimi de dişlerin sağlığına katkıda bulunabilmektedir.

Dişte kemik erimesi neye yol açar?

Dişteki kemik erimesi, diş kaybı ve çene kemiklerinde kalıcı hasar gibi ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Ayrıca, diş eti hastalıkları ve ağız kokusu gibi sorunlara da yol açabilmektedir.

Diş kemiğini ne güçlendirir?

Diş kemiğinin güçlenmesi için D vitamini ve kalsiyum içeren gıdaların yanı sıra balık, yumurta, sebzeler gibi protein kaynakları da tüketilmelidir. Bunun yanı sıra, sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak, düzenli diş fırçalama ve diş hekimine düzenli kontroller için gitmek de diş sağlığına katkıda bulunabilmektedir.

WhatsApp ile Ücretsiz Danışmanlık Hattı

+90 545 956 43 79

+90 545 956 43 79

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen arayın

info@dentallaid.com

Bize e-posta gönderin

+90 545 956 43 79

Online Whatsapp Hattımız

WhatsApp'tan Yazın.